Metamar

Obróbka kamienia – jak to wygląda?

Kamienie naturalne zachwycają oryginalnymi kolorami i wzorami. Świetnie komponują się z innymi materiałami np. drewnem. Dlatego z ich pomocą można stworzyć wiele aranżacji wnętrz wpisujących się w najnowsze trendy. Do tego w wyniku obróbki możliwe jest uzyskanie kamieni o różnych fakturach. Wyjaśniamy, jak wygląda taka obróbka powierzchni kamiennych.

Jak wygląda obróbka kamienia?

Dzięki profesjonalnej obróbce kamienia możliwe jest uzyskanie pożądanej wielkości oraz kształtu powierzchni kamiennych. Pierwszy etap obróbki polega na pocięciu dużego bloku kamiennego po jego wydobyciu. W ten sposób powstają surowe płyty (inaczej „slaby”), które również są wykorzystywane w aranżacji wnętrz.

Slaby mogą zostać pocięte na mniejsze płytki, które znajdują szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Poprzez odpowiednią technikę obróbki kamienia można uzyskać również pożądaną fakturę.

Szlifowanie

Jedną z podstawowych technik obróbki jest szlifowanie. To etap wyjściowy do uzyskania innych faktur, takich jak pół-polerowana (tzw. mulona), czy z efektem lustrzanego połysku. Cały proces składa się z kilku etapów: usuwania wierzchniej warstwy kamienia, żywicowania jego powierzchni (o ile jest to konieczne) oraz szlifowania. Ostatni proces można zakończyć w dowolnym momencie w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać.

Polerowanie

Po zdzieraniu, szlifowaniu, czy pół-polerowaniu kamienie naturalne mogą zostać poddane polerowaniu. Jest to końcowy etap obróbki ich powierzchni. Najpierw powierzchnia kamienia zostaje wyrównana, a następnie szlifowana. Jeśli wymaga tego projekt, materiał poddawany jest również żywicowaniu. W wyniku polerowania kamień zyskuje idealnie gładką powierzchnię.

Płomieniowanie

Kolejna technika obróbki kamienia pozwalająca na uzyskanie ciekawego efektu to płomieniowanie. Cały proces rozpoczyna się od odparowania wody. Następny etap to płomieniowanie polegające na momentalnym ogrzaniu powierzchni kamienia do temperatury powyżej 100℃.

W efekcie kamień ma całkowicie matową, płaską i bardzo chropowatą powierzchnię. Jest wykorzystywany m.in. do produkcji blatów, schodów, parapetów.

Szczotkowanie

Szczotkowanie pozwala w sposób naturalny (bez użycia impregnatów) wydobyć głębię kolorów. Jednocześnie nie ma wpływu na właściwości antypoślizgowe czy walory dekoracyjne.

Efekt, jaki udaje się uzyskać dzięki szczotkowaniu, zależy od wielu czynników. Wśród nich wymienia się m.in. wyjściową fakturę materiału, rodzaj kamienia, czasu trwania obróbki. Jednak niezależnie od tych czynników, efekt można określić jako ciekawy i oryginalny.

Kamienie poddane szczotkowaniu wykorzystywane są m.in. do produkcji blatów kuchennych i meblowych, parapetów okiennych.

Piaskowanie

To proces, podczas którego poddaje się kamień działaniu strumienia piasku korundowego. Dzięki temu, że jest on dozowany pod odpowiednim kątem i ciśnieniem, udaje się uzyskać matową powierzchnię o delikatnej chropowatości.

Faktura piaskowana wykorzystywana jest m.in. do wykonywania zabezpieczeń antypoślizgowych. Znajduje zastosowanie przy produkcji płytek podłogowych czy stopni schodowych.

Rekomendowane artykuły