Metamar

Podłoga z trawertynu – jaki rodzaj obróbki wybrać?

Zastanawiasz się, z jakiego powodu coraz więcej osób decyduje się na podłogę z trawertynu? Jeśli jeszcze nie znalazłeś odpowiedzi na to pytanie, czas dowiedzieć się, czym wyróżnia się ten kamień naturalny oraz jak wygląda jego obróbka.

Płytki trawertynowe – czemu zawdzięczają tak dużą popularność?

Trawertyn, z którego zrobione są płytki to skała osadowa złożona głównie z aragonitu oraz kalcytu. Niektórzy porównują jego wygląd do marmuru, choć w rzeczywistości charakteryzuje się większą miękkością i porowatością, choć dalej jest to bardzo twardy kamień wykorzystywany od wieków.

Płytki trawertynowe cieszą się coraz większą popularnością w budownictwie i aranżacji wnętrz – dlaczego tak się dzieje? Cenione są za aspekt wizualny i to, że upiększają pomieszczenia wielu mieszkań i biur. Oprócz tego, że wyróżniają się eleganckim wyglądem i zachwycającą barwą, są bardzo trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Dlatego pojawiają się również na zewnątrz budynków np. na tarasach, elewacjach.

Aspekt praktyczny, czyli jak wygląda obróbka kamienia naturalnego

Dzięki różnym metodom obróbki kamienia możesz uzyskać wielkość i wygląd płytek, jaki tylko chcesz. Jeśli chodzi o trawertyn, wyróżnia się następujące sposoby jego obróbki:

  • polerowanie (powierzchnia płytek staje się gładka i lśniąca),
  • Szlifowanie (efekt matowej powierzchni))wypełnianie cementem (tego typu obróbka kamienia jest najbardziej popularna, jeśli chodzi o urządzanie mieszkań – na płytkach nie widać naturalnych porów, a ich powierzchnia staje się satynowa bez widocznych naturalnych porów kamienia).

To, jaki sposób obróbki wybierzesz, zależy od tego, jak chcesz urządzić dane pomieszczenie. Jeśli zależy Ci na płytkach wyróżniających się eleganckim połyskiem, przywodzącym na myśl marmur, postaw na polerowanie. Z kolei, jeśli jesteś zwolennikiem rustykalnego stylu, lepszym wyborem będzie szczotkowanie, szlifowanie.

Rekomendowane artykuły