Metamar

Jak wykorzystać fakturę kamienia, by osiągnąć ciekawe efekty aranżacyjne?

Kamienie naturalne są ozdobą wielu mieszkań. Różnorodne barwy i oryginalne wzory, którymi się wyróżniają, sprawiają, że są chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz. W zależności od indywidualnych upodobań poddaje się je również odpowiedniej obróbce kamieni. Dzięki niej materiał otrzymuje określoną fakturę – jak ją wykorzystać, aby osiągnąć ciekawe efekty aranżacyjne?

Polerowane lub matowe wykończenie kamienia

Polerowane wykończenie kamienia pozwala wydobyć jego wyjątkowe walory estetyczne. Taka metoda obróbki znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w przypadku kamieni bogato użylonych i kolorowych. Polerowana faktura kamienia prezentuje się niezwykle elegancko, na ogół charakteryzuje się wysokim połyskiem.

Drugą opcją jest matowe wykończenie kamienia, które zyskuje coraz większą popularność. Sprawia ono, że powierzchnia jest bardziej jednorodna, użylenie mniej widoczne, a kolor trochę przygaszony. Piaskowana, szczotkowana, łupana, ryflowana – to tylko niektóre z rodzajów faktur kamienia, po które chętnie sięgają architekci wnętrz.

Chcesz osiągnąć ciekawe efekty aranżacyjne? Sprawdź, jak wykorzystać do tego fakturę kamienia!

Kamienie naturalne o polerowanej fakturze, dobrze będą prezentować się wszędzie tam, gdzie chcesz osiągnąć wrażenie luksusu. Biały lub czarny marmur o takiej fakturze sprawdzi się w biurze, a także salonie urządzonym w nowoczesnym stylu. Kamień z lustrzanym połyskiem możesz wykorzystać również do aranżacji łazienki – zestawienie go z dużymi lustrami wygląda zachwycająco.

Wiele możliwości aranżacyjnych stwarzają również kamienie poddane innym metodom obróbki. Te, które zostały poddane piaskowaniu, mają bardzo równą, a jednocześnie lekko szorstką powierzchnię. Ponadto wykazują właściwości antypoślizgowe, więc nadają się na płytki podłogowe lub wykończenie schodów. Podobnymi cechami wyróżniają się kamienie o fakturze szlifowanej – są matowe i mogą być ciekawym wykończeniem parapetów oraz schodów (zewnętrznych lub zewnętrznych). W wielu przypadkach dobrym pomysłem może być dodatkowe podświetlenie płytek marmurowych o niejednorodnej fakturze.

Rekomendowane artykuły