Metamar

Jak dbać o elementy z kamienia naturalnego w ogrodzie?

Aby jednak kamień ogrodowy na długo zachował swój naturalny urok i walory użytkowe, powinien być w odpowiedni sposób czyszczony oraz impregnowany. Dzięki temu będzie wykazywał odpowiednią odporność na urazy mechaniczne i czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć, opady atmosferyczne (w tym kwaśne deszcze), promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury itd. Warto zabezpieczyć go również przed działaniem wód gruntowych, zawierających związki chemiczne, które wnikając w strukturę kamienia, sukcesywnie go niszczą. Kamienne elementy w ogrodzie mogą też z czasem porastać mchami, porostami i grzybami, przed czym także warto je stosownie chronić.

Jak czyścić kamień ogrodowy?

Regularne czyszczenie niewielkich, powierzchniowych zabrudzeń można wykonywać z użyciem miękkiej szczotki i wody. Rodzaj szczotki należy dobrać odpowiednio do specyfiki kamienia. Należy jednak unikać zbyt twardych szczotek, które mogłyby porysować kamienną powierzchnię.

Sprawdzi się również mycie z zastosowaniem myjki ciśnieniowej, która skutecznie usunie wszelkie osady i brud. To znacznie lepsze rozwiązanie niż czyszczenie kamienia zwykłym wężem ogrodowym.

Jeśli kamienne elementy są mocno zabrudzone i myjka ciśnieniowa nie jest w stanie ich usunąć, można sięgnąć po specjalne preparaty do czyszczenia kamienia naturalnego. Trzeba jednak wybierać środki od sprawdzonych producentów, które nie są groźne dla środowiska naturalnego czy nawet zdrowia. Warto też wybierać preparaty przeznaczone do konkretnego rodzaju kamienia.

Jak zaimpregnować kamień ogrodowy?

Impregnowanie kamienia naturalnego wykonuje się w celu zabezpieczenia go przed działaniem czynników zewnętrznych. Impregnat wnika w pory, zatyka je, więc w głąb kamienia nie przedostaje się woda. W ten sposób zapewniamy stosowną ochronę przed łuszczeniem i niszczeniem powierzchni. Dodatkowo impregnacja zabezpiecza przed zabrudzeniami i przeciwdziała rozwojowi porostów i glonów. Impregnaty wpływają również na wygląd kamiennych elementów ogrodowych. Sprawiają, że ich struktura jest bardziej wyrazista, a kolory intensywniejsze.

Za sprawą regularnego czyszczenia oraz stosownie przeprowadzonej impregnacji można odpowiednio zabezpieczyć kamień naturalny w ogrodzie, a jednocześnie podkreślić jego walory dekoracyjne.

Rekomendowane artykuły