Metamar

Jak dbać o płytki z trawertynu?

Uszczelnienie

Jeśli płytki trawertynowe znajdują się w łazience, kuchni czy jadalni i są one np. szlifowane (wykończenie matowe) lub polerowane. Ponieważ trawertyn cechuje się dużą porowatością, często wypełniany jest cementem lub żywicą (oczywiście syntetyczną dlatego bardziej ekologiczne jest wypełnienie cementowe). Właściwie zaipregonwane trawertyny są bardziej odporne na wchłanianie kwaśnych substancji, tj. czerwone wino, soki owocowe i inne o podobnej specyfice.

Natychmiast usuwaj rozlane płyny

Ponieważ trawertyny są wrażliwe na kwaśne, mocno barwiące płyny, w przypadku rozlania ich na powierzchni blatów lub podłogi, należy natychmiast usunąć plamę za pomocą gorącej wody z odpowiednim środkiem do czyszczenia kamienia lub delikatnym mydłem Nie wolno w tym celu używać octu, cytryny, wybielaczy, amoniaku, środków czyszczących ani żadnych innych produktów dostępnych w sklepach, jeśli mają w swoim składzie kwasy, zasady oraz jakiekolwiek inne potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne.

Odkurzaj na mokro

Płytki trawertynowe odkurzamy wyłącznie za pomocą czystego mopa Najlepiej jeśli zostanie on uprzednio zwilżony gorącą wodą z odpowiednim środkiem czyszczącym. Trawertyny nie powinny być oczyszczane odkurzaczem z ostrą końcówką, ponieważ można je porysować

Chroń i zapobiegaj

Kamienie naturalne zawsze warto chronić przed zabrudzeniem oraz wnikaniem potencjalnie szkodliwych substancji. W tym celu płytki trawertynów należy impregnować, a w przypadku blatów korzystać z tac i podkładek – tak samo jak w przypadku blatów z każdego innego materiału.

Okład na trudne zabrudzenia

Jeśli plama jest trudna do usunięcia, a zwykłe środki do czyszczenia kamieni nie pomagają, rozwiązaniem może okazać się okład w formie pasty z preparatu do czyszczenia kamieni oraz proszku do pieczenia. Taką mieszankę aplikujemy na zabrudzenie i przykrywamy przezroczystą folią. Po kilku dniach usuwamy okład ciepłą wodą i polerujemy dane miejsce bawełnianą szmatką.

Trawertyny to piękne kamienie naturalne, o które warto należycie dbać, aby przez bardzo długi czas cieszyły nas swoim nienagannym wyglądem. Decydując się na płytki trawertynowe, pamiętaj, aby przestrzegać wszystkich zasad właściwego czyszczenia i pielęgnacji.

Rekomendowane artykuły