Metamar

Podświetlane slaby z onyksu – sposób na niepowtarzalną aranżację

Slaby i płytki z onyksu

Decydując się na onyks na ścianie mamy do wyboru slaby lub płytki z onyksu. Slaby to wielkoformatowe płyty, których wielkość zależy od wielkości bloku kamiennego, z którego zostały wycięte. Ich rozmiary mogą sięgać 2-3 metrów szerokości i długości. Chociaż jest to spora inwestycja, otrzymujemy produkt jedyny w swoim rodzaju. Gotowe płytki z onyksu są zdecydowanie mniejsze i najczęściej dostępne w wielkości 30×30 cm lub 30/60 Możemy znaleźć także mozaiki wykonane z onyksu. Plastry mozaiki ułożone i przyklejone na siatce są zazwyczaj w rozmiarze 30/30 cm

Instalacje świetlne z wykorzystaniem onyksu

Onyks idealnie sprawdza się w podświetlanych instalacjach. Slaby lub płytki z onyksu zwykle umieszcza się w ramach lub wnękach i podświetla od tyłu za pomocą diod lub świetlówek. Dobierając źródło światła pamiętajmy, że musi być wystarczająco jasne, aby rozświetlić kamień. Aby równomiernie podświetlić płytkę z onyksu możemy wykorzystać możliwości, jakie stwarzają taśmy LED-owe.

Źródło światła możemy rozmieścić równomiernie za całą taflą lub podświetlić ją tylko w jednym miejscu, np. od dołu lub od góry. Dzięki temu uzyskamy cieniowanie, gdzie jedno miejsce będzie jasno rozświetlone, natomiast pozostała część płytki onyksowej pozostanie w półcieniu.

Onyks idealnie sprawdzi się we wnękach ścian lub podwieszanych sufitach. Dzięki temu będziemy mogli ukryć źródła światła i efektownie oświetlimy całą przestrzeń.

Gdzie wykorzystać podświetlane instalacje z onyksu?

Onyks sprawia, że oświetlenie pomieszczenia jest subtelniejsze, a co więcej wnętrze zyskuje przytulaną aurę. Instalacje przygotowane z jego udziałem idealnie sprawdzają się w łazienkach, sypialniach i salonach. Bardzo dobrze prezentują się także w kuchniach, np. jako ściana frontowa kuchennej wyspy. Oprócz domowego zacisza, podświetlony onyks na ścianie świetnie wygląda w gabinetach odnowy naturalnej i salonach masażu. Jego ciepłe barwy i kojące światło, pomagają ich klientom odprężyć się i zrelaksować. Taki pomysł warto wykorzystać również przy aranżacji pomieszczeń tj. bary czy restauracje.

Rekomendowane artykuły