Metamar

Najważniejsze właściwości użytkowe wapieni

Wapień to skała osadowa o zwartej, bezkierunkowej teksturze. Składa się głównie z węglanu wapnia. Co ciekawe, w składzie wapiennych skał znajdują się również skamieliny prostych organizmów, które są w nich dość powszechne. Niekiedy w wapieniach można znaleźć nawet odciśnięte kształty roślin!

Jak już zostało wspomniane, czysty wapień ma odcień jasny — biały lub różne odcienie białego. Stosowane są jednak odpowiednie domieszki, w tym m.in. glina i hematyty, które wpływają na zmianę koloru wapienia, np. szarą, żółtą, czarną itd. Również i struktura tego kamienia może być różnorodna, np. klastyczna, krystaliczna, granulowana, jednolita.

Wapień bardzo łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu można tworzyć z niego dowolne elementy. Znajduje zastosowanie przede wszystkim jako kamień wykończeniowy i budowlany. Wykorzystywany jest również jako surowiec na cement, do budowlanego wapna, a także w hutnictwie, przemyśle szklarskim i papierniczym oraz do wapnowania gleb. Z uwagi na łatwość obróbki jest też używany jako materiał do rzeźbienia; wykonuje się z niego ozdoby i rzeźby, np. ogrodowe.

Elewacje z wapienia Metamar

Wapienie oferowane przez firmę Metamar pochodzą ze skał twardych, które są wydobywane w tureckich kopalniach w Demre i Isparcie. Stosowane są przede wszystkim jako elewacje kamienne, ale nadają się też do tworzenia innych aranżacji we wnętrzach mieszkalnych i komercyjnych.

W ofercie Metamar znajdują się wapienne płytki, slaby, a także płyty elewacyjne przygotowywane pod konkretne projekty. Materiał jest odpowiednio przycinany i wykańczany zgodnie z życzeniem Klientów, a następnie dostarczany na miejsce jako płyty elewacyjne gotowe do położenia.

Gotowa elewacja wapienna doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Aby jednak przez długi czas zachowała swoją niezmienioną barwę, warto zabezpieczyć ją przed brudem, kwaśnymi deszczami, aktami wandalizmu czy rysunkami. Przeznaczone są do tego odpowiednie środki do impregnacji, które zostały przetestowane na kamieniach oferowanych przez Metamar.

Rekomendowane artykuły