Metamar

Najlepsze sposoby wykorzystania trawertynu w Twoim domu

Trawertyn wykorzystywany w aranżacji wnętrz jest praktycznym i stylowym materiałem. Wyglądem i właściwościami przypomina marmur, dlatego idealnie nadaje się do różnych prac wykończeniowych. Sprawdźmy, jak możemy wykorzystać ten naturalny kamień w naszym domu.

Podłogi i podjazdy

Trawertyn to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz temperaturę. Dzięki temu można go wykorzystywać w wykończeniach wielu przestrzeni. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest zastosowanie płytek trawertynowych na podłogach. Naturalne desenie i ciepła beżowa kolorystyka mozaiki ułożonej w salonie lub na korytarzu sprawią, że wnętrze będzie prezentować się elegancko i okazale. Co ciekawe, trawertyn równie często wykorzystywany jest do prac wykończeniowych na podjazdach. Jego właściwości sprawiają, że materiał nawet przy złych warunkach atmosferycznych zdaje egzamin wytrzymałości. Dodatkowo dzięki zastosowaniu płytek z trawertynu nasz podjazd przyciąga uwagę i świetnie się prezentuje w porównaniu z tymi wykonanymi ze zwykłej kostki brukowej.

Ściany i kominki

Kolejnym zastosowaniem mozaiki z trawertynu jest wykończenie ścian. Szczególnie dobrze materiał ten nadaje się do zastosowania w kuchni. Przestrzeń między stojącymi a wiszącymi szafkami musi zostać odpowiednio zabezpieczona. W czasie gotowania tłuszcz, para wodna, drobiny jedzenia mogą pozostawić plamy na ścianie. Do wykończenia tego miejsca warto wybrać materiał, który będzie odporny na specyficzne warunki panujące w kuchni, a przy okazji łatwy w utrzymaniu. Profesjonalnie zaimpregnowane płytki z trawertynu nie dość, że wyglądają gustownie, to spełniają wszystkie wymienione kryteria. Innym pomysłem na zastosowanie trawertynu jest wykończenie kominka. Jeśli już zdecydujemy się na umieszczenie go w naszym salonie, musimy zadbać, aby odpowiednio się prezentował. Domowe kominki wykończone przy pomocy trawertynu od razu przyciągają uwagę wszystkich gości salonu.

Przydomowe baseny

Basen w ogrodzie to marzenie, które coraz częściej udaje się zrealizować. W pracach wykończeniowych musimy jednak pamiętać, aby użyć materiałów, które poradzą sobie zarówno z dużą wilgotnością, jak i trudnymi warunkami w czasie zimy bądź jesieni. Płytki z trawertynu i w tym wypadku okazują się strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo trawertyn nie nie będzie się bardzo nagrzewał w upalne dni i nie będzie parzył bosych stóp. Wybierając go, nie musimy również martwić się o możliwe poślizgnięcia. Płytki trawertynowe będą bezpiecznym i gustownym rozwiązaniem.

Trawertyn to idealny zamiennik marmuru. Dzięki wytrzymałości i ciekawej strukturze nadaje się do wykończenia wielu pomieszczeń w naszych domach oraz aranżacji przestrzeni wokół budynków. Jeśli zależy nam na kompromisie między praktycznością a elegancją, trawertyn będzie dla nas perfekcyjnym rozwiązaniem.

Rekomendowane artykuły