Metamar

Trawertyny w salonie – sposób na przytulną i nowoczesną aranżację wnętrza

Dlaczego warto wykorzystać trawertyny w salonie?

Trawertyn jest skałą osadową, złożoną z aragonitu i kalcytu. Jego charakterystyczną cechą są ułożone liniowo lub faliście żłobienia i pory. Spośród wielu odmian kolorystycznych w dekoracji wnętrz najczęściej stosuje się trawertyn w stonowanych, jasnych barwach.

Trawertyn znajdzie zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Jest on trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu doskonale sprawdzi się zarówno na umiarkowanie eksploatowanych podłogach, jak i na narażonych na zarysowania ścianach. Każda płytka z trawertynu zapewnia niepowtarzalny, oryginalny wygląd, przepięknie prezentując się jako okładzina ścienna czy obudowa wkładu kominkowego. Dopełnieniem aranżacji ścian i sufitów z użyciem trawertynu, mogą być także wykonane z niego parapety. Kamień ten doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach, a w połączeniu z drewnem czy duża ilością zieleni – pozwala uzyskać naturalny, przytulny wystrój salonu czy kuchni.

Okładziny z trawertynu warto zaimpregnować preparatami do kamienia naturalnego, które pomogą ochronić go między innymi przed szkodliwym działaniem kwasów czy plamami. Trawertyn można łatwo poddać niezbędnej renowacji, szlifując go i ponownie impregnując. Zazwyczaj płytki z tego surowca są dostępne w dość dużych rozmiarach, jednak w razie potrzeby możliwe jest przygotowanie także mniejszych elementów.

Stosując trawertyn w domu lub mieszkaniu można stworzyć nowoczesną, a zarazem przytulną aranżację. Jasne wielkoformatowe płytki ścienne o beżowym odcieniu doskonale sprawdzą się na ścianie stanowiącej tło dla telewizora czy kina domowego. Odbijając światło, skutecznie rozjaśnią pomieszczenie. Dzięki temu można zdecydować się na ciemniejsze meble czy dywan w brązowym kolorze, które będą tworzyć naturalny kontrast do trawertynu.

Ciekawy wygląd płytek z trawertynu i ich liczne zalety sprawiają, że są one coraz chętniej stosowane w wystroju wnętrz. Trawertynowe okładziny ścienne i podłogowe będą nadzwyczaj trwałe. Aranżacja salonu, obudowa kominka, ściana na klatce schodowej wykorzystaniem paneli kamiennych zapewni ekskluzywny, a zarazem przytulny wygląd każdego wnętrza.

Rekomendowane artykuły