Metamar

Mozaika z kamienia – przewodnik dla niezdecydowanych

Mozaiki z kamienia naturalnego to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów dekoracyjnych. Dostępne są w różnorodnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Wykorzystując je, można w krótkim czasie zupełnie zmienić charakter pomieszczenia, w którym znajdą one zastosowanie. Niestety ogromny wybór produktów z tej kategorii pociąga za sobą trudności w podjęciu decyzji o zakupie konkretnego wzoru. W jaki sposób można wykorzystać mozaikę we wnętrzu? Na co się zdecydować?

Ściana nad blatem kuchennym

Ściana znajdująca się nad blatem w kuchni to prawdopodobnie miejsce, gdzie najczęściej spotyka się mozaiki kamienne. Zazwyczaj jest to niewielka przestrzeń, co pozwala na ułożenie nawet bardzo wyrazistych i fantazyjnych wzorów, które w innych miejscach mogłyby być przytłaczające. Przy wyborze konkretnego modelu mozaiki warto pamiętać, że jest to powierzchnia, która dość często ulega zbrudzeniom, dlatego warto wybierać gładkie materiały takie jak marmur polerowany. Dodatkowo przy zastosowaniu tego wykończenia dużo wyraźniej widać na nim użylenia i naturalne wzory, które świetnie będą sprawdzać się w tym miejscu. Szczególnie modna w wykończeniach kuchni jest mozaika heksagonalna w kształcie sześciokątów przypominających plaster miodu. 

Mozaika w łazience

Mozaikę w łazience najczęściej układa się na ścianach pod prysznicem lub dookoła lustra nad umywalką. W przypadku prysznica najlepszym rozwiązaniem będą płytki z naszej serii Klasyka, dostępne w formie płaskich figur w bardzo wielu barwach, co pozwala na układanie dowolnych wzorów. Tu również najlepiej sprawdzi się wykończenie polerowane. Z kolei przestrzeń nad umywalką to miejsce w którym możemy sobie pozwolić na dużo większą swobodę w wyborze mozaiki. Sprawdzą się tu zarówno płaskie polerowane płytki marmurowe, jak i produkty z serii Skyline w postaci cienkich łupanych paseczków oraz seria 3D pozwalająca na stworzenie niezwykle dekoracyjnego efektu trójwymiarowości ściany. 

Mozaika wokół kominka 

Mozaika jako element dekoracyjny wokół kominka stosowana jest nieco rzadziej, jednak ze względu na przepiękny efekt, jaki można przy jej pomocy uzyskać, nie można zapomnieć o tym rozwiązaniu. Mozaikę można ułożyć jako delikatną dekorację w postaci pasa okalającego palenisko lub obłożyć nią całą bryłę kominka. W pierwszym przypadku wzór może być nieco odważniejszy z wykorzystaniem marmuru o bardziej wyrazistym, na przykład czerwonawym, odcieniu. Gdy mozaika stanowi większą powierzchnię zazwyczaj lepszym rozwiązaniem są kolory bardziej stonowane jak biele, szarości czy czernie, wtedy jednak warto zdecydować się na kompozycję z wykorzystaniem elementów trójwymiarowych. 

Jak widać, mozaika z kamienia naturalnego może być wykorzystana w aranżacji wnętrza na wiele różnorodnych sposobów. Wystarczy odrobina pomysłowości, by odmienić dotychczasowy wystrój wnętrza i sprawić, że nabierze on niepowtarzalnego charakteru.

Rekomendowane artykuły