Metamar

Czarny marmur na podłogę – czy to dobry wybór?

Marmur znany jest od czasów starożytnych i chętnie stosowany przez znanych rzeźbiarzy oraz architektów, ze względu na jego piękną kolorystykę oraz trwałość. Także w świecie współczesnym kamień ten jest często wykorzystywany jako element wykończenia i zdobienia miejsc o charakterze reprezentacyjnym, hotelowych foyer lub eleganckich prywatnych posiadłości. O ile jeszcze kilka lat temu większą popularnością cieszyły się jaśniejsze odcienie marmuru, tak obecnie renomowane światowe studia architektoniczno-designerskie częściej sięgają po czarny marmur. Ten szlachetny kamień naturalny w różnych odmianach czerni to piękna ozdoba nie tylko ścian, kominków czy blatów kuchennych, ale również inspirujący pomysł na pokrycie posadzki.

Dlaczego czarny marmur świetnie sprawdza się na podłogach?

Płytki kamienne z czarnego marmuru to niebanalna propozycja dla osób ceniących naturalne materiały o wysokiej trwałości. Za unikalnością marmuru przemawia między innymi możliwość wyłożenia całej posadzki bez spoin łączących, dzięki czemu tworzy się wrażenie jednorodnej powierzchni. Oczywiście możliwe jest także zastosowanie fug w kolorach kontrastujących z barwą płytek. Ciemna posadzka doskonale uzupełni wystrój łazienki urządzonej w stylu glamour, gdzie podkreśli blask kryształowych luster oraz metalizowanych wykończeń mebli i armatury łazienkowej. Podłoga z czarnych marmurowych płytek dobrze skomponuje się z jaśniejszym pokryciem ścian. Kamienne płytki na podłodze to również idealna propozycja na wykończenie sypialni czy kuchni urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznych pomieszczeń z betonowymi ścianami. Czarny marmur na podłodze jest rozwiązaniem wyjątkowo praktycznym. Gładka powierzchnia ogranicza osadzanie się kurzu, a ciemny kolor świetnie ukryje ewentualne zabrudzenia. Co istotne, marmurowe płytki dobrze przewodzą ciepło, dlatego sprawdzają się w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Różnorodność odcieni czarnego marmuru

Wyjątkowość marmuru tkwi w jego niepowtarzalnym żyłkowanym wzorze i szerokiej gamie kolorystycznej. Kiedy mowa o czarnym marmurze nie oznacza to monochromatycznej czarnej płyty. Dostępnych jest wiele odmian czarnego marmuru, który może przybierać odcienie czarno-białe, czarno-szare, czarno-brązowe a nawet czarno-złote i różnić się wyrazistością wzoru. Płytki występują w wersji wyszlifowanej co daje matową powierzchnię lub wypolerowanej na wysoki połysk. To właśnie różnorodność marmuru tak fascynuje projektantów wnętrz i sprawia, że jest on coraz chętniej używany do wykańczania luksusowych pomieszczeń, ale także w budownictwie indywidualnym.

Czarny marmur to uniwersalny i ponadczasowy materiał, który doda świetności pomieszczeniom urządzonym według nowoczesnych trendów, jak i w stylu glamour oraz retro. Czarne płytki kamienne na podłogę to rozwiązanie funkcjonalne, a zarazem wyraz klasycznej elegancji.

Rekomendowane artykuły