Metamar

Czym jest oksydacja marmuru? Jak się przed nią uchronić?

Marmur to kamień naturalny, który bardzo często wykorzystywany jest do tworzenia blatów kuchennych czy łazienkowych. Choć wydaje się, że kamień ten jest wyjątkowo odporny na czynniki zewnętrzne, może ulec procesowi utleniania, czyli oksydacji, który powoduje powstawanie żółtych plam na marmurowej powierzchni. Na szczęście istnieją sposoby na uchronienie marmurowych elementów przed tymi zmianami.

Proces utleniania marmuru

Powstawanie żółtych plam wynika z faktu, że biały marmur nie posiada równomiernego zagęszczenia struktury. Taka właściwość kamienia sprawia, że powstają w nim mikroskopijne kanały, w których mogą gromadzić się cząsteczki wody. W kanalikach znajdują się też śladowe ilości metali, które są obecne w niemal każdym rodzaju kamienia, niezależnie od jego składu mineralnego. W miejscach w których cząsteczki metalu natkną się na cząsteczki wody, istnieje ryzyko zachodzenia oksydacji, która powoduje powstanie żółtych plam na powierzchni marmuru. Proces oksydacji dotyka szczególnie elementy wystawione na długotrwałą wilgoć, czyli blaty kuchenne i łazienkowe czy marmurowe elementy małej architektury, które ustawiamy w  ogrodzie.

Roztwór nadtlenku wodoru do usuwania żółtych plam

Proces oksydacji marmuru jest odwracalny, należy jednak użyć odpowiednich środków, które skutecznie zniwelują działanie wody i cząsteczek metali. Wykorzystać można roztwór nadtlenku wodoru, który aplikuje się jako okład na powierzchnię uszkodzoną przez oksydację. Na rynku istnieją gotowe roztwory służące do usuwania skutków utleniania kamienia.

Pielęgnacja marmuru

Istnieje możliwość zabezpieczenia powierzchni marmurowych przed powstawaniem żółtych plam. W tym celu warto przeprowadzić impregnację, która zmniejsza chłonność marmuru, minimalizując w ten sposób przedostawanie się wody w strukturę kamienia

Oksydacja marmuru to proces, w którym wilgoć przedostaje się w głąb struktury kamienia, powodując powstawanie żółtych plam na jego powierzchni. Stosowanie roztworu nadtlenku wodoru i odpowiedniej impregnacji pozwala zachować piękny wygląd płytek i blatów marmurowych przez wiele lat.

Rekomendowane artykuły