Metamar

Marmur w Twoim domu – rozwiewamy wątpliwości!

Marmur ma obecnie niezwykle szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz naszych domów i mieszkań. Szlifowanie nadaje powierzchni marmuru wysoki połysk, dzięki czemu wygląda on doskonale zarówno w roli blatów kuchennych, jak i wewnętrznych parapetów i półek. Wykorzystywany jest także z powodzeniem jako kamień posadzkowy czy okładzinę ścienną. Ze względu na bardzo różnorodną kolorystykę surowca można go dopasować do każdego wnętrza.

Czy marmur jest w stanie służyć nam przez lata?

Marmur powstał w wyniku działania wysokiej temperatury i ogromnego ciśnienia. Budowle i rzeźby z marmuru wykorzystywane w starożytności zachowały się do dzisiaj – jeśli chodzi o trwałość marmuru, możemy więc być spokojni. Marmur wykorzystany do wykończenia naszych mieszkań bez problemu przetrwa czas, w jakim będziemy użytkować go w naszych domach. O ile w warunkach zewnętrznych może ulec pewnemu zniszczeniu – na przykład wskutek działania warunków atmosferycznych ulegać zmatowieniu, o tyle we wnętrzu domu lub mieszkania przy prawidłowej pielęgnacji, możemy cieszyć się pięknym marmurem przez lata.

Czy marmur nadaje się do łazienki i kuchni?

Według skali twardości Mohsa marmur otrzymuje 6 lub 7 stopni na 10 możliwych, charakteryzuje się do tego dużą gęstością i bardzo małą nasiąkliwością, a nowoczesne impregnaty oparte na nanotechnologii zapobiegają osadzaniu się na nim brudu oraz kamienia z wody, dzięki czemu surowiec sprawdza się dobrze do wykańczania łazienek i kuchni.

Wprawdzie marmur podatny jest na uszkodzenia mechaniczne i wskutek niewłaściwej eksploatacji mogą powstawać na nim rysy, jednak żeby zniszczyć w ten sposób wykonany z niego blat, musielibyśmy wykonywać bezpośrednio na nim czynności kuchenne. Nikt jednak nie rozbija mięsa ani nie kroi warzyw bezpośrednio na blacie, a użycie deski przeznaczonej do tych czynności wystarczy, by uchronić marmur przed niepotrzebnymi zniszczeniami.

Czy marmur nadaje się do wykończenia podłogi?

Marmur nadaje się do wykańczania podłogi przede wszystkim ze względu na swoje świetne przewodnictwo cieplne, dzięki któremu szczególnie dobrze współgra z popularnym obecnie ogrzewaniem podłogowym. Mogą jednak powstawać na nim zarysowania, więc lepiej sprawdzi się tam, gdzie mieszkańcy noszą miękkie obuwie.

Marmur jest więc eleganckim i trwałym surowcem o bardzo szerokim zastosowaniu – nadaje się do wykorzystania w zasadzie w każdym pomieszczeniu we wnętrzu naszych domów, przy ostatecznej decyzji co do jego użycia warto jednak wziąć pod uwagę przyzwyczajenia domowników. Surowiec ten wymaga prawidłowej konserwacji. W razie jakichkolwiek uszkodzeń, można też poddać go renowacji, by przywrócić mu dawny wygląd.

Rekomendowane artykuły