Metamar

Trawertyn: właściwości i przykłady zastosowania we wnętrzach mieszkalnych

Najważniejsze cechy trawertynu

Trawertyn jest skałą osadową zbudowaną z kalcytu i aragonitu. Cechuje się dość dużą porowatością. Struktura tego materiału wyróżnia się przede wszystkim licznymi żłobieniami i porami, które niekiedy bywają bardzo duże lub tworzą specyficzne wzory liniowe albo faliste. Najczęściej występuje w odcieniach brązu, beżu, bieli lub czerwieni. We wnętrzach mieszkalnych zazwyczaj wybierane są trawertyny w stonowanych, jasnych barwach.

Trawertyn jako materiał do wykańczania wnętrz doceniany jest ze względu na łatwość obróbki. Doskonale komponuje się z innymi materiałami używanymi we wnętrzach mieszkalnych, takimi jak np. drewno. Świetnie sprawdza się przede wszystkim jako kamień dekoracyjny.

Jak wykorzystać trawertyn we wnętrzu?

Możliwości zastosowania trawertynu we wnętrzach mieszkalnych jest bardzo wiele. Wykorzystywany jest nie tylko do profesjonalnego wykańczania wnętrz, jak również na elewacje kamienne, chodniki i tarasy. Z uwagi na jego walory dekoracyjne, bardzo często wykorzystywany jest przede wszystkim w salonie. Można nim wyłożyć ściany, wykonać dekoracyjne kolumny czy stworzyć oryginalną obudowę kominka. Trawertyn może być wykorzystany jako blat kuchenny (wykazuje dużą odporność na wysokie temperatury). Po odpowiednim przygotowaniu można go użyć również do wykończenia łazienek. Oprócz tego z trawertynu powstają imponujące posadzki, schody, okładziny i wiele innych elementów dekoracyjnych we wnętrzach.

Rekomendowane artykuły