Metamar

5 zasad dbania o powierzchnie z kamienia naturalnego

Powierzchnie wykonane z kamienia naturalnego są wspaniałą ozdobą. Każdemu wnętrzu dodają elegancji, a dzięki swojemu ponadczasowemu charakterowi i odporności mogą nas cieszyć przez długie lata. Jednak decydując się na wykorzystanie kamienia naturalnego w domu czy mieszkaniu, należy liczyć się nie tylko ze stosunkowo dużym kosztem, ale również koniecznością odpowiedniej pielęgnacji takich powierzchni. Oto 5 zasad dbania o powierzchnie z kamienia naturalnego.

Zasada 1: Zabezpieczenie

Powierzchnie wykonane z kamieni naturalnych mogą być prawdziwymi dziełami sztuki, jednak zanim zaczniemy je użytkować, konieczne jest ich dobre zabezpieczenie przed plamami i zarysowaniami. Posadzka, niezależnie od użytego materiału, po ułożeniu powinna zostać zaimpregnowana. Podobnie blaty kamienne, okładziny kominków i inne elementy. Częstotliwość impregnowania zależy od tego czy np. nasze płytki marmurowe są na ścianie, czy na podłodze, a może na blacie.  Najważniejsze są instrukcje producenta impregnatu i jego zalecenia. Do wyboru są środki używane np. na elewacje, które wystarczy, że zaaplikuje się raz na 5-7 lat, może blat w kuchni warto zabezpieczać raz na rok czy dwa lata, a podłogę raz na kilka lat. Nie są to więc czynności, które trzeba powtarzać bardzo często, a ich aplikacja ogranicza się do wtarcia ściereczką odpowiedniego środka.

Zasada 2: Wybór odpowiednich środków

Każdy kamień naturalny jest inny i wymaga stosowania innych środków w swojej pielęgnacji. Decydując się na zakup odpowiednich detergentów, uchronimy powierzchnię przed uszkodzeniem. Wybór nieodpowiedniego środka do czyszczenia może nie tylko spowodować, że nie usuniemy plam, ale także to, że nieodwracalnie zniszczymy kamień, pojawią się plamy i przebarwienia. Do codziennej pielęgnacji najlepiej używać po prostu płynu do mycia naczyń

Zasada 3: Zapomnij o plastikowej szczotce do odkurzacza

Jeżeli zależy nam na pięknym wyglądzie kamiennej powierzchni, nie powinniśmy do jej czyszczenia wykorzystywać twardej niezabezpieczonej plastikowej szczotki. Ostre plastikowe elementy końcówek w tego typu urządzeniach mogą nadmiernie ścierać lub zarysowywać kamień, co wpłynie na nieestetyczny wygląd podłogi. Do sprzątania należy wykorzystywać szczotkę z gęstym i miękkim włosiem, która dobrze zbiera kurz i brud, ale z pewnością nie uszkodzi posadzki. Dotyczy to przede wszystkim posadzek wykonanych z kamienia wykończonego na wysoki połysk, przy matowych nie stanowi to aż tak dużego problemu.

Zasada 4: Regularność jest kluczem do sukcesu

Najważniejszym czynnikiem w dbaniu o piękny wygląd powierzchni z kamienia naturalnego jest regularne czyszczenie. Trawertynymarmuryonyksy wystarczy myć czystą wodą przy codziennym sprzątaniu lub delikatnymi środkami o neutralnym pH raz w tygodniu.. Nie należy jednak pozostawiać na nich rozlanych cieczy, które mogłyby spowodować powstanie nieestetycznych plam. No ale czy są powierzchnie, na których różnego rodzaju ciecze nie zostawią plam jeśli ich w porę nie wytrzemy?

Zasada 5: Środki do zadań specjalnych

Jeśli jednak zdarzy się, że na naszej kamiennej powierzchni pojawią się plamy, zabrudzenia czy zarysowania, nie należy się zniechęcać. Na rynku istnieje wiele środków, które poradzą sobie z tego typu problemami, jednak należy je odpowiednio dobrać. Przy wyborze ważny jest przede wszystkim rodzaj kamienia, rodzaj plamy czy zarysowania. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaki preparat wybrać, skonsultujmy się z profesjonalistami, którzy z pewnością nam doradzą.

Rekomendowane artykuły