Metamar

Umywalka marmurowa – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na umywalkę z marmuru

Marmur to kamień, który kojarzy się z luksusem. Nic więc dziwnego, że bardzo często wykorzystywany jest jako element wykończeniowy, którym pokrywa się np. ściany lub podłogi. Jego wyjątkowy charakter powoduje, że bardzo chętnie stosowany jest także w łazienkach. Ciekawym przykładem mogą być marmurowe umywalki. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Czy marmur to dobry materiał na umywalkę?

Łazienka to pomieszczenie o bardzo szczególnym charakterze nie tylko pod względem przeznaczenia, lecz przede wszystkim panujących warunków. Przeważnie jest w niej duża wilgotność, a także nieco wyższa temperatura niż w innych miejscach domu. Powoduje to, że w łazience nie należy stosować np. zwykłego drewna, ponieważ szybko dochodzi do jego zniszczenia. Czy zatem marmur pasuje do takiego miejsca? Marmur doskonale sprawdzi się w aranżacji łazienki ze względu na swoją naturalną elegancję i wyjątkową estetykę. Jego unikalne wzory i tekstury nadają łazience luksusowy i stylowy charakter, dodając jednocześnie subtelnego blasku i świeżości. Ponadto, marmur jest trwałym materiałem, odpornym na wilgoć, co sprawia, że łatwo utrzymać łazienkę w doskonałej kondycji, a jednocześnie cieszyć się ponadczasowym designem.

Atrakcyjny wygląd marmurowej umywalki

Za co cenione są marmurowe umywalki? Oczywiście najczęściej wybierane są z powodu ich wyjątkowego wyglądu. Marmur to kamień, który od razu przykuwa wzrok.

Dzięki temu, że jest stosunkowo łatwy w obróbce, wykonywane z niego umywalki mogą przyjmować różne kształty. Oznacza to, że mogą wyróżniać się klasycznym designem, lecz równie dobrze mogą przyjmować nieregularną formę, co może mieć dla Ciebie znaczenie, jeśli zależy Ci na uzyskaniu specjalnego efektu w w aranżacji?

Czym jeszcze charakteryzuje się marmurowa umywalka? Jej powierzchnia jest gładka, bardzo przyjemna w dotyku, a także lekko połyskująca, co przy zastosowaniu odpowiedniego punktowego oświetlenia można wykorzystać w projekcie łazienki.

Najważniejsze zalety i wady marmurowej umywalki

Oczywiście sam wygląd to nie jedyna zaleta tego rodzaju umywalek. Jeśli faktycznie interesuje kogoś taki materiał, powinien dowiedzieć się, jakie jeszcze są jego mocne strony.

W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba o tym, że marmurowe umywalki są niezwykle trwałe, więc mogą być użytkowane przez wiele lat. Nie straszne są im uszkodzenia mechaniczne (oczywiście w granicach rozsądku) oraz długotrwały kontakt z wodą, dzięki czemu nie dochodzi do pojawiania się na nich powierzchni odbarwień lub kamienia wodnego.

Przez wiele długich lat od zakupu marmurowa umywalka prezentuje się równie dobrze, jak w dniu zakupu i montażu. Inną bardzo ważną zaletą tego materiału jest jego antybakteryjna właściwość — na powierzchni marmuru rozwój drobnoustrojów jest bardzo ograniczony, co oczywiście przekłada się na zdrowie wszystkich domowników.

Jeśli ktoś faktycznie jest zainteresowany zakupem marmurowej umywalki, musi poznać także kilka jej wad. Do największych minusów zaliczyć trzeba wysoką cenę oraz sporą wagę, co koniecznie trzeba brać pod uwagę podczas montażu.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja marmurowej umywalki?

Marmurowa umywalka zachwyca swoim wyglądem, jest bardzo trwała, a także daje wielkie możliwości w zakresie poprawiania estetyki łazienki. Część klientów obawia się jednak, jak wygląda kwestia czyszczenie takiego materiału. Nie da się ukryć, że umywalka będzie dość często narażona na spore zabrudzenie. Czy fakt, że jest ona wykonana z marmuru, nie będzie nastręczał dodatkowych kłopotów podczas jej codziennej pielęgnacji?

Jeśli chce się zachować marmur przez dłuższy czas w idealnym stanie, należy odpowiednio go pielęgnować. Podstawą jest wykorzystywanie właściwego płynu do czyszczenia, który koniecznie musi być pozbawiony amoniaku, chloru lub innej żrącej substancji, która potencjalnie może być szkodliwa dla marmuru. Co więcej, żeby nie doszło do zarysowania jego powierzchni, należy do czyszczenia wykorzystywać jedynie gąbki lub delikatne ściereczki.

Marmurowe umywalki cenione są za niezwykły wygląd. Odpowiednio dopasowane stanowią funkcjonalną dekorację każdego projektu łazienki. Wykorzystywane są nie tylko w domach prywatnych, ale coraz częściej goszczą też w gabinetach medycyny estetycznej, salonach SPA, łazienkach hotelowych i wielu innych obiektach, w których ceni się piękno kamienia naturalnego.

Rekomendowane artykuły