Metamar

Focal point – jak wykorzystać go w aranżacji wnętrza?

Czy wiesz, czym jest focal point? Warto znać to pojęcie, jeśli chcesz, aby pomieszczenia w Twoim domu miały nietuzinkowy charakter. Wyjaśniamy, czym jest focal point oraz jak wykorzystać go w aranżacji wnętrz, dzięki panelom z kamienia naturalnego.

Czym jest focal point?

Focal point to najprościej mówiąc punkt centralny. W sztuce nazywa się nim najciekawszy element obrazu czy rzeźby. Z kolei w optyce mówi się tak o punkcie, w którym przecinają się promienie świetlne. A czym jest focal point w aranżacji wnętrz?

To punkt, który wyróżnia się na tle innych. Coś, co przyciąga uwagę wszystkich przekraczających próg salonu, sypialni, kuchni czy łazienki. Może być to sofa w modnym żywym kolorze, lustro w stylu glamour, a także kamienny slab.

Kamienne slaby jako focal point, który odmienia wystrój wnętrza

Słowo „slab” pochodzi z języka angielskiego i oznacza płytę. Może być to zarówno płyta surowa,  która ma nierówne brzegi i nieregularny kształt, jak i wielkoformatowa płyta kamienna poddana wcześniejszej obróbce. Jednolita powierzchnia kamienia i jego dekoracyjny charakter sprawią, że kamień będzie przyciągał wzrok już od progu.

Panele z kamienia naturalnego dostępne są w różnych odcieniach. Skoro mają wyróżniać się na tle pozostałych elementów wystroju wnętrza, warto postawić na kontrasty. Przykładowo, jeśli zdecydowałeś się na czarne meble, wybierz np. płyty marmurowe w jasnych odcieniach (Royal White, Bianco Neve, Afyon,  Vanilla).

Kolejna kwestia to wzory. Te, które pojawiają się na kamieniach naturalnych, nie są dziełem człowieka, ale natury. Dlatego są tak oryginalne i z łatwością przyciągają wzrok. Jako focal point możesz wykorzystać np. płytki trawertynowe Silver Brown czy Ivy Brown. Nietuzinkowymi wzorami wyróżniają się również te zrobione z onyksu np. White Onyx, Honey Onyx.

Marmur, onyks, czy trawertyn to kamienie naturalne, które same w sobie prezentują się bardzo efektownie. Odpowiednio wyeksponowane we wnętrzu będą stanowić centralny punkt każdej aranżacji wnętrza.

Rekomendowane artykuły