Kamienie naturalne wykorzystywane są od lat nie tylko do tworzenia wyjątkowo eleganckich i trwałych blatów kuchennych, płytek podłogowych czy ram kominkowych. Równie zjawiskowo wyglądają na zewnątrz budynku. Jednak jeśli chcesz zdecydować się na płytki elewacyjne z kamienia naturalnego, musisz wiedzieć, jak utrzymać je w czystości. Sprawdź nasze wskazówki!
Elewacja z kamienia naturalnego – jak o nią dbać, aby zawsze wyglądała pięknie?
Mówi się, że kamienie naturalne są trwałe i odporne na uszkodzenia. To prawda, ale jeśli znajdują się na zewnątrz budynku, są bardziej narażone na szkodliwe czynniki m.in. promieniowanie słoneczne, opady deszczu. Poza tym są podatne na powstawanie zabrudzeń (szczególnie, jeśli Twój dom znajduje się np. przy ruchliwej drodze). Dlatego, jeśli chcesz, aby płytki elewacyjne z kamienia naturalnego zachowały nieskazitelni wygląd, pamiętaj o tym, aby:
- myć je regularnie za pomocą wody (lub pary wodnej) pod dużym ciśnieniem. Jest to metoda, która pozwala w szybki i skuteczny sposób pozbyć się kurzu, brudu oraz osadu.
- używać bardzo ostrożnie chemicznych środków czyszczących (najpierw warto zapoznać się z informacjami od producenta umieszczonymi na opakowaniu produktu).
- kupować tylko te preparaty do czyszczenia, które przeznaczone są do danego kamienia.
- usuwać mniejsze plamy za pomocą miękkiej szczotki.
Aby elewacja zawsze wyglądała pięknie, pamiętaj również o impregnacji. To zabieg, który sprawia, że płytki są mniej podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i powstawanie zabrudzeń.
Zarówno w przypadku czyszczenia, jak i impregnacji ważna jest regularność. Pierwsze impregnowanie warto wykonać już na etapie montażu elewacji, a następnie powtarzać średnio co 5-7 lat.
A jeśli zdecydujesz się na elewację z wapienia, zapoznaj się również z zabiegami, takimi jak polerowanie, szlifowanie oraz wygładzanie. Przeciwdziałają wnikaniu zanieczyszczeń w głąb kamienia i zapobiegają matowieniu.