Wady i zalety kamienia naturalnego

 

Kamień naturalny od wieków wykorzystywany jest w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. Jego piękno i właściwości sprawiają, że po dziś dzień często możemy spotkać elementy kamienne w wielu domach i mieszkaniach, a także obiektach użytku publicznego. Warto poznać wady i zalety kamieni naturalnych.

 

Zalety kamienia naturalnego

Kamień naturalny od wieków stosowany jest jako surowiec budowlany. Cechuje go przede wszystkim trwałość, długowieczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre kamienne konstrukcje przetrwały wiele wieków bez specjalnych zabiegów impregnacyjnych, inne natomiast wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Dużą zaletą elementów wykonanych z kamienia naturalnego jest fakt, że jeśli zainwestujemy w naprawdę dobrej jakości materiał o odpowiedniej grubości, będziemy mogli cieszyć się jego trwałością przez bardzo długi czas. W celu przywrócenia estetycznego wyglądu kamieniom zniszczonym pod wpływem intensywnego użytkowania wystarczy usunąć zewnętrzną warstwę (np. w przypadku podłóg wykonanych z kamienia naturalnego).

Co więcej, kamienne elementy konstrukcyjne, np. schody, podłogi, parapety, blaty, są łatwe w utrzymaniu czystości i pielęgnacji. Do zalet należy dodać też specyficzny urok, jaki nadają wnętrzom kamień poprzez bogactwo barw, struktur i faktur, które z czasem zyskują na swojej wyrazistości.

 

 

kamień naturalny

 

Wady kamienia naturalnego

Niestety kamień naturalny ma też swoje wady, o których warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na stworzenie w domu lub mieszkaniu kamiennych podłóg, blatów czy schodów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że większość kamiennych wykończeń sprawia, że pomieszczenia wydają się dość surowe i zimne. Poza granitem większość rodzajów kamienia wykazuje też dość dużą wrażliwość na działanie środków chemicznych, które mogą powodować przebarwienia i plamy na powierzchni. Niektóre kamienie wchłaniają także tłuszcz lub mają porowatą czy chropowatą strukturę, dlatego też wykazują większą wrażliwość na oddziaływanie wilgoci i zabrudzenia. Większość kamiennych elementów w domach będzie wymagała stosownej impregnacji.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.