Metamar

Przykładowe sposoby obróbki kamienia

Kamień naturalny to niezwykle wdzięczny materiał do obróbki. Każdy rodzaj kamienia posiada unikalne piękno samo w sobie, zadaniem człowieka natomiast jest wydobycie go i podkreślenie tego wyjątkowego uroku.

Kamień można obrabiać na wiele różnych sposobów. W pierwszej kolejności oczywiście z wielotonowych bloków kamiennych wycinane są surowe płyty, zwane slabami. W kolejnym etapie należy nadać im odpowiednią fakturę.

Nadawanie kamieniowi ciekawych faktur

Obróbka kamienia w dużej mierze skupia się na nadawaniu ciekawych faktur i uwydatnienia piękna ukrytego w twardym, zwartym materiale. Współcześnie mamy do dyspozycji bardzo wiele skutecznych metod obróbki, często niemożliwych do osiągnięcia w przypadku innych materiałów wykończeniowych. Oczywiście najbardziej znaną metodą obróbki jest polerowanie, np. granitu, trawertynu, onyksu, wapienia lub marmuru. Nie mniej interesująca jest faktura  szlifowana szczotkowana , satynowana, czy, płomieniowana (głównie granity). Możliwe jest wykonanie piaskowania na wszystkich rodzajach kamienia, w wyniku czego uzyskuje się delikatnie szorstką powierzchnię.

Bardzo ważnym etapem obróbki, o którym należy wspomnieć, jest cięcie płyt (slabów) kamiennych na mniejsze elementy, zgodne z wcześniej przygotowanym projektem. Najczęściej wycinane są np. blaty kuchenne, schody, parapety, płyty posadzkowe itp. Do cięcia kamienia wykorzystuje się specjalne piły, które pozwalają na pocięcie zarówno dużego kamiennego bloku, a z niego slabów jak i cięcie płyt na mniejsze elementy.

Obecnie większość prac z zakresu obróbki kamienia odbywa się w specjalistycznych, profesjonalnych zakładach produkcyjnych, które dysponują nie tylko odpowiednim sprzętem, ale przede wszystkim fachowcami, dysponującymi niezbędną wiedzą i umiejętnościami.

Kamień naturalny od wieków cieszył się niemałą popularnością i był wykorzystywany w różnego rodzaju dziedzinach życia. Przede wszystkim jednak znajduje zastosowanie w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Obecne zapotrzebowanie klientów na różne ciekawe, a niekiedy wręcz innowacyjne faktury i kształty, stawia nowe wyzwania w zakresie obróbki kamienia.

Rekomendowane artykuły