Metamar

Wady i zalety kamienia naturalnego

Kamień naturalny od wieków wykorzystywany jest w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. Jego piękno i właściwości sprawiają, że po dziś dzień często możemy spotkać elementy kamienne w wielu domach i mieszkaniach, a także obiektach użytku publicznego. Warto poznać wady i zalety kamieni naturalnych.

Zalety kamienia naturalnego

Kamień naturalny od wieków stosowany jest jako surowiec budowlany. Cechuje go przede wszystkim trwałość, długowieczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre kamienne konstrukcje przetrwały wiele wieków bez specjalnych zabiegów impregnacyjnych, inne natomiast wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Dużą zaletą elementów wykonanych z kamienia naturalnego jest fakt, że jeśli zainwestujemy w naprawdę dobrej jakości materiał o odpowiedniej grubości, będziemy mogli cieszyć się jego trwałością przez bardzo długi czas. W celu przywrócenia estetycznego wyglądu kamieniom zniszczonym pod wpływem intensywnego użytkowania wystarczy usunąć zewnętrzną warstwę (np. w przypadku podłóg wykonanych z kamienia naturalnego).

Co więcej, kamienne elementy konstrukcyjne, np. schody, podłogi, parapety, blaty, są łatwe w utrzymaniu czystości i pielęgnacji. Do zalet należy dodać też specyficzny urok, jaki nadają wnętrzom kamień poprzez bogactwo barw, struktur i faktur, które z czasem zyskują na swojej wyrazistości.

Wady kamienia naturalnego

Należy pamiętać, że każdy kamień należy zawsze zaimpregnować. Jest cała gama środków impregnujących zabezpieczających przed brudem, olejami, sokami, kawą, herbatą czy pleśnią. Większość środków jest łatwych w aplikacji można zrobić to samemu. Należy pamiętać, by w miarę szybko wycierać zabrudzenia. W przypadku starych uporczywych plam o pomoc należy poprosić wyspecjalizowane firmy kamieniarskie, które dysponują różnymi specyfikami. Impregnację należy również powtarzać zgodnie z zaleceniami producentów, a do codziennej pielęgnacji używać środków przeznaczonych do pielęgnacji materiałów kamiennych lub wodę z delikatnym zasadowym środkiem myjącym. Zaimpregnowany kamień jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości woda z mydłem w zupełności wystarczy.

Rekomendowane artykuły