Metamar

Jak czyścić i pielęgnować blaty z granitu?

Dużą zaletą granitowych blatów jest działanie antybakteryjne. Na powierzchniach z granitu gromadzi się znacznie mniej bakterii niż na innych materiałach. W większości przypadków do czyszczenia wystarczy delikatnie nasączona wodą ściereczka bez dodatku detergentów. To sprawia, że blaty kuchenne granitowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem.

Jak czyścić granitowe blaty kuchenne?

Niektóre chemiczne preparaty lub też mycie gorącą wodą może powodować matowienie powierzchni granitowej. Pod wpływem uderzeń, przeciążenia czy wysokiej temperatury na kamieniu mogą pojawiać się pęknięcia. Rozlane płyny pozostawione przez długi czas bezpośrednio na powierzchni przyczyniają się do powstawania odbarwień. Warto zatem nie tylko regularnie czyścić granitowe blaty w kuchni, ale również odpowiednio je zaimpregnować.

 Czyszczenie możemy podzielić na dwa etapy. W pierwszym kroku należy dokładnie umyć blat kuchenny, ścierając plamy i usuwając przyklejone resztki jedzenia. Używamy do tego ciepłej wody i miękkiej ścierki. W przypadku większych zabrudzeń w wodzie można rozpuścić niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Następnie wycieramy blat do sucha. W drugim kroku za pomocą środka do mycia szyb polerujemy powierzchnię do uzyskania wysokiego połysku. Najlepiej wybrać płyn z zawartością alkoholu i nietrujących środków, których można użyć do czyszczenia blatów w kuchni. Środek nie może zawierać też żadnych kwasów czy silikonów.

Można też zaopatrzyć się w specjalne środki przeznaczone do czyszczenia granitu, ponieważ wtedy będziemy mieć pewność, że nie wpłyną one niekorzystnie na kamień.

Następnie należy stosowanie zaimpregnować blat granitowy. Zabieg impregnowania warto powtarzać przynajmniej raz w roku. Dzięki temu powierzchnia będzie zabezpieczona przed zabrudzeniami i zachowa ładny wygląd. Preparaty do impregnacji granitów są powszechnie dostępne na rynku. Przed impregnacją należy oczyścić i osuszyć blat. Następnie rozprowadzamy równomiernie preparat, używając do tego pędzla lub szmatki. Po zaimpregnowaniu należy wypolerować blat suchą szmatką.

Rekomendowane artykuły