Metamar

Kamienie naturalne – dlaczego tak chętnie wykorzystywane są w minimalistycznych aranżacjach?

Faktura i barwa kamieni naturalnych sprawiają, że idealnie wpisują się one we wnętrza minimalistyczne. Mogą być częścią wiodącej barwy lub stanowić kontrapunkt, mocny akcent w monochromatycznym pomieszczeniu. Wpisują się w filozofię minimalizmu, który lubi naturalne piękno, surowość linii i ograniczenie palety kolorystycznej. W minimalistyczne kuchnie, salony czy łazienki dobrze wkomponowują się te odmiany kamienia, które mają geometryczne wzory i prostą kolorystykę. 

Kamień naturalny w kuchni

W minimalistycznej kuchni kamień można wykorzystać jako blat lub ozdobny panel, który również zabezpieczy ścianę przy blacie, zlewie, kuchence.. Można też położyć kamienną podłogę, która doda wnętrzu elegancji. Do wyboru jest tu sporo opcji. Warto sięgnąć po marmur, który występuje w różnych kolorach, przy czym do kuchni w stylu minimalistycznym można wybrać np. biały Royal White lub brązowy Armani Brown (od nazwy hotelu, gdzie go też uzyto). Jeśli wnętrze jest utrzymane w delikatnym różu, to dobrym wyborem będzie Sakura lub Glacier Pink, z różowawym użyleniem. W kuchni świetnie będą się też prezentować marmurowe płytki, np. Beige Crystallino lub marmur Mink nazywany też Marmara. 

Kamienie naturalne w salonie

Pokój dzienny w stylu minimalizmu jest jasny i przestronny dzięki ograniczeniu ilości użytych mebli, postawienie na te w bieli lub w innym rozbielonym kolorze. Można tu też zdecydować się na black&white, zawsze pamiętając o naczelnej zasadzie minimalizmu, to jest less is more. Kamień naturalny, np. onyks, można tu wykorzystać jako blat stolika kawowego lub dekoracyjny panel ścienny.

Łazienka z kamieniem naturalnym

Ściany pokryte marmurem czy wanna obudowana trawertynem to rozwiązania doceniane od lat. Naturalny kamień może być też wykorzystany jako blat łazienkowy. Będzie on w takiej formie funkcjonalny, ponieważ nie będzie on ulegał uszkodzeniu tak łatwo, jak drewno, a przy tym łatwo go wyczyścić. Minimalistyczna łazienka z blatem lub umywalką np. w formie marmuru Fantastic Grey będzie przykuwać wzrok i podbijać minimalistyczny wystrój.

Minimalizm to harmonia i porządek. Do wystroju w tym stylu wybierane są monochromatyczne kolory i minimalna ilość mebli oraz dodatków. Kamień naturalny doskonale wpisuje się w tę tendencję, ponieważ ma prostą formę i charakteryzuje go surowe piękno.

Rekomendowane artykuły