Różne rodzaje faktur powierzchni kamiennych

 

Kamienne płyty i elementy występują w szerokiej gamie różnorodnych wyrobów o wielu kształtach i wymiarach. Podczas obróbki kamienia w pierwszej kolejności poszczególnym elementom nadaje się odpowiedni kształt i wymiar. Następnie powierzchnie poddawane są obróbce, której celem jest nadanie im określonego stanu gładkości, szorstkości czy różnych form 3d.

 

Gładkie wykończenie powierzchni kamienia

Gładkie wykończenie powierzchni kamienia przez długi czas właściwie wiodło prym. Metoda ta pozwala wydobyć z kamienia piękno jego wewnętrznej struktury, kolory i użylenie. Jest to szczególnie widoczne w przypadku kolorowych i bogato użylonych rodzajów kamienia, takich jak marmur, trawertyn, onyks i również wapień. Idealnie wypolerowane powierzchnie stwarzają specyficzny, majestatyczny, wręcz lustrzany klimat pomieszczeń.

faktura kamienia

Powierzchnie polerowane stosuje się raczej we wnętrzach. Na zewnątrz połyśk szybko zmatowieje. Wypolerowana powierzchni ajest również najbardziej śliska dlatego w pomieszczeniach użyteczności publicznej lepiej stosować posadzki szlifowane

 

Szorstkie powierzchnie kamienia

Równie atrakcyjnie prezentują się szorstkie/matowe powierzchnie kamieni naturalnych. Kolor kamieni szlifowanych, szczotkowanych, czy piaskowanych jest nieco przygaszony w porównaniu z kamieniami polerowanymi, użylenie jest mniej widoczne, a powierzchnia jest bardziej homogeniczna. Architekci coraz częściej wykorzystują tego rodzaju rozwiązanie w swoich pracach, uzyskując w ten sposób oryginalne wyroby z kamienia naturalnego.

 

Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów faktur szorstkich, m.in.:

  • faktura szlifowana,
  • szczotkowana,
  • piaskowana,
  • faktura prążkowana,
  • faktura grotowana,
  • faktura płominiowana (stosowana tylko w granitach),
  • faktura łupana.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.