Tworząc ścieżkę ogrodową, która będzie spełniać funkcje dekoracyjne i użytkowe, warto zatroszczyć się o dobór odpowiedniego rodzaju kamienia, cechującego się odpowiednią twardością i wytrzymałością zarówno na warunki atmosferyczne, jak i obciążenia wynikające z użytkowania. Co więcej, oprócz prawidłowego doboru materiału oraz jego profesjonalnego montażu, kluczową rolę odgrywa również prawidłowa pielęgnacja i konserwacja kamiennej ścieżki.
Kamienna ścieżka. Wybierz odpowiedni rodzaj kamienia
Kamienie naturalne różnią się od siebie przede wszystkim twardością i porowatością, a to najważniejsze cechy, które należy wziąć pod uwagę, tworząc ścieżkę ogrodową. Właśnie te właściwości wpływają na wytrzymałość, ścieralność i nasiąkliwość materiału. Im bardziej miękki kamień, tym więcej zabiegów pielęgnacyjnych i impregnacyjnych będzie potrzebował, aby zachować estetyczny wygląd. Niemniej jeśli poświęcimy nieco uwagi naszemu kamieniowi ogrodowemu, przez długi czas zachowa swój naturalny wygląd.
Bardzo popularnym kamieniem wykorzystywanym na zewnątrz jest trawertyn, który wyróżnia się dużą twardością i naturalnymi wgłębieniami. Można je jednak skutecznie zabezpieczyć przed wnikaniem zabrudzeń i wilgoci. Odpowiednia impregnacja kamienia dodatkowo sprawia, że trawertyn staje się odporny czynniki zewnętrzne i częste użytkowanie. Warto jednak pamiętać o powtarzaniu impregnacji. Polecamy, aby do wypełniania trawertynów używać cementu, a nie syntetycznych żywic. Silikony i żywice najczęściej używane w przemyśle kamieniarskim nie są obojętne dla środowiska naturalnego. Z kolei decydując się na trawertyny Metamar, masz pewność, że kamień cechuje się optymalną twardością i wysoką jakością, a jednocześnie spełnia wszystkie standardy ekologii.
Do wykończenia ścieżki ogrodowej można użyć również odpowiednich marmurów W tym przypadku warto też zwrócić uwagę na metodę wykończenia marmuru. Do wykańczania ścieżek ogrodowych zaleca się wybór kamienia o powierzchni szlifowanej lub szczotkowanej, która jest bardziej szorstka, czyli antypoślizgowa. Dodatkowo wszelkie zarysowania i uszkodzenia są na niej mniej widoczne oraz możliwe do naprawy domowymi sposobami.