Metamar

Jak pielęgnować o onyks w mieszkaniu?

Przykłady zastosowania onyksu w mieszkaniu

Ze względu na swoje właściwości onyks należy do kamieni stosowanych jako materiały dekoracyjne. Najczęściej kupowany jest w postaci dużych płyt (tzw. slabów), które przycinane są do wymaganego rozmiaru. Dostępny jest również w formie płytek, które mogą być przyklejane na szkło lub mocowane do przezroczystej pleksi. Z kolei duże płyty są wbudowywane we wnęki lub ramy. Często stosuje się zestawienie dwóch płyt onyksowych których „rysunki” są lustrzanym odbiciem, są to zwykle sąsiadujące ze sobą płyty wycięte z jednego bloku i wypolerowane stykającymi się powierzchniami, wizualny efekt jest naprawdę wyjątkowy, taka ściana „robi” nam całe wnętrze.

Rozwiązań aranżacyjnych z zastosowaniem wyrobów z onyksu jest wiele. Najczęściej występuje w roli okładziny ściennej i obudowy kominka. We wnętrzach komercyjnych, np. recepcjach hotelowych, używany jest do obudowy lad i kontuarów. Tworzone są z niego również blaty mebli, blaty łazienkowe oraz parapety wewnętrzne.

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie onyksu na ścianie lub jako wstawki w meblach, powinieneś też pomyśleć o odpowiednim podświetleniu tego elementu. Światło wydobywa z onyksu jego zjawiskowe kolory i unikalny rysunek. Podświetlenie można wykonać z użyciem np. diod lub świetlówek, w odpowiedniej odległości od płyty, tak by uzyskać równomierne podświetlenie całego elementu, bez efektu bardzo jasnej „plamy” z ciemniejszym tłem, w przypadku gdy źródło światła będzie tuż przy płycie.

Jak pielęgnować elementy aranżacyjne z onyksu?

Czyszczeni onyksu jest bardzo proste, wystarczy wilgotna miękka szmatka, można użyć samej wody lub wody z delikatnym środkiem do mycia, najlepiej o obojętnym pH.  W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń warto postarać się o preparaty do czyszczenia kamieni naturalnych, a jakieś bardzo uporczywe plamy wywabi nam kamieniarz przy użyciu specjalistycznych kompresów.

Dla większego komfortu onyks można też zaimpregnować szeroko dostępnymi środkami przeznaczonymi do kamieni. Firmy sprzedające wyroby kamienne najczęściej mają również środki do pielęgnacji i impregnacji. Nowoczesne środki oparte na nanotechnologii zabezpieczają powierzchnie kamienne przed brudem. Wynika to z tego, że wszelkie substancje, które mogą zabrudzić zaimpregnowany kamień mają bardzo niewielką powierzchnie stykającą się z kamieniem, więc jeśli go prawie nie dotykają, no to i nie mogą go pobrudzić.

Rekomendowane artykuły