Metamar

Jak dobrać wielkość płytek kamiennych do ich przeznaczenia?

Płytki z marmuru i trawertynu cieszą się ogromną popularnością wśród klientów. To świetny wybór nie tylko do kuchni czy łazienki, ale także do sypialni, salonu czy przedpokoju. Wystarczy umiejętnie dobrać rozmiar wybranych płytek kamiennych, by dopasować je do każdej aranżacji.

Dostępne wielkości płytek kamiennych

 Płytki marmurowe i trawertynowe występują w wielu rozmiarach. Do popularnych należą:

  • 30×30 cm
  • 30×60 cm,
  • 60×60 cm,
  • Oraz tzw. slaby – czyli płyty cięte z bloku. Ich rozmiary zależą właśnie od bloku, mogą mieć np. 2 na 3 m oraz grubość 2 lub 3 cm, przy czym na zamówienie mogą być grubsze

Duże płytki kamienne w aranżacji wnętrza

Duży format wygląda ładnie nawet w małym pomieszczeniu. Jeśli mały metraż lub liczne skosy nie pozwalają na zastosowanie wielkoformatowych płyt kamiennych, można zdecydować się oczywiście na mniejszy format płytki.

Duże formaty doskonale sprawdzają się na podłogach. Płytki wielkoformatowe powiększają pomieszczenie, a jeżeli powierzchnia jest polerowana, całe pomieszczenie będzie prezentować się bardzo elegancko. Płytki w dużym formacie można zastosować również w celu wyeksponowania ważnego miejsca w aranżacji, np. ściany, przed którą stawiamy sofę, stolik kawowy i fotele. Płyty przycięte do wymiaru 60×120 są optymalnym wyborem do kuchni, jeśli szukamy okładziny na ścianę pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi. Dużym atutem tego rozwiązania jest niewielka ilość fug, co ułatwia utrzymanie czystości. Mówiąc o płytach wielkoformatowych, nie możemy zapomnieć o aranżacji łazienki, gdzie doskonale wypełniają strefę prysznica. Jednolita duża powierzchnia, bez połączeń fugowych to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Płytki kamienne o mniejszym formacie

Kiedy z kolei zdecydować się na płytki o mniejszym formacie? Trzeba pamiętać, że takie płytki wprowadzają do aranżacji pewną głębię. Układają się również w pewien deseń. Z tego powodu nie poleca się ich do niewielkich pomieszczeń, ponieważ mogą nieco przytłoczyć całość wystroju. Oczywiście, by uniknąć tego wrażenia, można zdecydować się na zakup kamienia o stonowanym wzornictwie, np. naszego marmuru Afyon White czy Glacier White o mniejszym użyleniu Warto również podkreślić zalety praktyczne – małe płytki charakteryzują się łatwiejszym transportem i montażem, a ponadto można zastosować je nawet na niewielkiej przestrzeni (np. skosy). Wykorzystanie mniejszych płytek zależy również od stylu, jaki chcemy uzyskać, np. szalone lata 70-te najlepiej zostaną oddane właśnie przez użycie małych płytek np. 30/30 z dużym użyleniem, ułożonych przypadkowo.

Zastosowanie w aranżacji pomieszczenia marmuru czy trawertynu jest doskonałym, ponadczasowym wyborem. Decyzję o wyborze formatu płytki należy uzależnić od kubatury pomieszczenia i efektu, jaki chcemy uzyskać dzięki zastosowaniu płytek z kamienia naturalnego.

Rekomendowane artykuły