Metamar

Kształt i rozmiar płytek – jak wpływa na wystrój wnętrza?

Nie tylko kolor, czy materiał, z którego zrobione są płytki, wpływa na wystrój wnętrza. Sprawdź, jak może odmienić go kształt i rozmiar płytek.

Czym kierować się przy wyborze rozmiaru płytek?

Jeśli urządzasz małe pomieszczenie, lepszym wyborem będą płytki o niewielkich rozmiarach – potrafią optycznie powiększyć wnętrze. Z kolei w przypadku dużego salonu czy gabinetu dobrym rozwiązaniem będą wielkoformatowe płyty z kamienia (slaby).

Nie jest jednak powiedziane, że taka mozaika z małych płytek w jednym, czy kilku miejscach na ścianie lub podłodze to zły pomysł. To ciekawe rozwiązanie, które ożywia aranżację i sprawia, że jest bardziej oryginalna. Poza tym mozaika na tle większych płytek w jednolitym kolorze może posłużyć do podkreślenia miejsca, które ma przyciągać wzrok.

Jak za pomocą różnych kształtów i rozmiarów odmienić wystrój wnętrza?

Jeśli chcesz urządzić dom w nowoczesnym stylu, nie bój się oryginalnych rozwiązań. Zamień typowe płytki na heksagon! Płytki w kształcie plastra miodu to hit ostatnich lat. Prezentują się bardzo oryginalnie zarówno w kuchni, jak i łazience. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz postawić na jednolity kolor albo stworzyć nowoczesne połączenie na zasadzie kontrastu.

A jeśli nie płytki w kształcie plastra miodu, to może prostokątne o wydłużonym kształcie? Świetnie sprawdzą się w kuchni urządzonej w stylu klasycznym, industrialnym lub skandynawskim. W przypadku tego kształtu najczęściej wybierane są małe płytki w jasnych odcieniach (np. GLACIER WHITE, BIANCO NEVE).

Oprócz małych klasycznych płytek coraz większą popularnością cieszą się płytki marmurowe w rozmiarze XXL. Jest wiele pomysłów na to, jak wykorzystać je w aranżacji wnętrz. Jednym z nich jest umieszczenie płytek wielkoformatowych na ścianie pomalowanej farbą, która tworzy z nimi spójną całość. Takie rozwiązanie możesz wykorzystać nie tylko, aby odmienić wygląd salonu czy sypialni. Ciekawym pomysłem jest ustawienie łóżka w sypialni na tle jasnych płytek z marmuru zachwycających wyraźnym żyłowaniem (np. LILAC  z naszej oferty).

Rekomendowane artykuły