Metamar

Kamień naturalny na elewację – czy wapień będzie dobrym wyborem?

Wapień to materiał, który od dawna jest wykorzystywany w budownictwie. Dzięki dobrym właściwościom izolacyjnym i estetycznym znajduje uznanie wśród architektów. Często stosuje się go do wykańczania fasad budynków i tworzenia ogrodzeń. Czy warto użyć płyt wapiennych do pokrycia domu?

Rodzaje skał wapiennych

Istnieją dwa główne rodzaje płyt z wapienia. Pierwszy z nich powstał ze szczątków organicznych. Nagromadzone przez stulecia muszle, małże i skorupiaki odpowiadają za niezwykłe odcienie i kolory skał. Drugi rodzaj wapienia to powstaje na drodze wytrącania się związków węglanu z wody morskiej bądź źródlanej. Osady wapienne powstały jako wynik lityfikacji i sprasowania kolejnych warstw kamienia.

Normy techniczne dla płyt kamiennych

Prawo budowlane stawia przed materiałami budowlanymi wymagania, które określają polskie normy (PN). Są one zatwierdzane przez Polski Komitet Normalizacyjny. Ze względu na cechy techniczne wapień musi spełniać normy dotyczące:

  • grubości oraz tolerancji różnic od wymiarów deklarowanych splitów (PN – EN 12057),
  • nasiąkliwości, mrozoodporności i wytrzymałości na ściskanie (PN-B-11201),
  • reakcji na ogień, gęstości objętościowej oraz wytrzymałości na zginanie (PN-EN 12057:2005).

Wszystkie płyty kamienne, zanim zostaną dopuszczone na rynek, przechodzą szereg badań i sprawdza się je pod kątem zgodności z normami polskimi i europejskimi.

Wapień na elewacje budynków

W celach dekoracyjnych płyty wapienne najczęściej wykorzystuje się jako okładziny. Jest to materiał lekki, a jednocześnie twardy (3 w skali twardości Mohsa). Posiada dużą plastyczność i łatwo go poddawać obróbce mechanicznej. Elementy wapienne oferowane są w wielu formach i fakturach. Spotyka się materiały szlifowane o gładkiej powierzchni, łupane oraz ryflowane. Wapień charakteryzuje się bogactwem barw i odcieni. Najczęściej wykorzystuje się go do pokrywania ścian, elewacji oraz wykończenia murków i ogrodzeń.

Wapień jest bardzo ciekawym materiałem, który potrafi przetrwać setki lat w najbardziej niesprzyjających warunkach. Jest doskonałym tworzywem do pokrywania różnych powierzchni. Dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w wielu gałęziach budownictwa. Jest też chętnie wybierany jako kamień elewacyjny.

Rekomendowane artykuły