Elewacja domu izoluje, a jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną. Jako pierwsza rzuca się w oczy, gdy patrzysz na dom z zewnątrz. Dlatego warto dbać o to, aby była czysta. Podpowiemy Ci, o czym pamiętać przy myciu elewacji z wapienia i innych kamieni naturalnych.
Czego użyć do mycia kamieni elewacyjnych?
Nie tylko w kuchni, łazience czy salonie pojawiają się elementy wykonane z kamieni naturalnych. Jest to materiał, który coraz chętniej wykorzystuje się również na zewnątrz budynków. Jeśli również zdecydowałeś się na położenie kamienia na elewację, pamiętaj o tym, że:
- Marmur, trawertyn, a także wapienie są wrażliwe na działanie kwasów. Jeśli pojawią się na nich zabrudzenia, usuń je za pomocą neutralnego lub zasadowego środka czyszczącego.
- Do mycia kamienia elewacyjnego użyj myjki ciśnieniowej, która pomoże usunąć kurz oraz brzydki czarny osad.
- Użyj impregnatu do kamieni, który został wyprodukowany dla nas w Polsce i jest dostępny w hurtowni Metamar, zabezpiecza przed osadzaniem się brudu.
Mycie elewacji z wapienia lub innego kamienia naturalnego nie jest trudne. Należy jednak pamiętać o regularności. Szczególnie jeśli zdecydowałeś się na jasne odcienie wapieni lub marmuru. Regularnie to znaczy raz na mniej więcej 5 lat.
Zabiegi, dzięki którym elewacja z kamienia zachowa swój wyjątkowy wygląd przez długi czas
Oprócz regularnego mycia elewacji nie zapominaj o wykonywaniu zabiegów, które zaprocentują zarówno teraz, jak i w przyszłości. Mowa tu o:
- Impregnowaniu – najlepiej wykonać je jeszcze w czasie montażu elewacji i powtarzać co kilka lat (5 lat). Jest to zabieg, który sprawia, że kamienie naturalne są bardziej odporne na powstawanie zabrudzeń, jak i łatwiej one schodzą.
- Bardzo zanieczyszczoną powierzchnię można również wyszlifować mechanicznie, kamień to materiał, który poddaje się również mechanicznej renowacji.
Przedstawione zabiegi ułatwiają utrzymanie kamienia elewacyjnego w czystości. Ich regularne przeprowadzanie sprawi, że mycie elewacji będzie mniej czasochłonne.