Wapień to jedna z najczęściej występujących na świecie skał osadowych. Powstał z nagromadzenia szczątków organicznych, takich jak muszle małż, koralowców i innych skorupiaków. Wraz z upływem tysięcy lat osady zostały sprasowane i scementowane na skutek nacisku kolejnych warstw. Wapień najczęściej ma kolor w odcieniach szarego, białego, bywa żółtawy lub kremowy. Dzięki swej nierównej powierzchni, na której można zobaczyć skamienieliny sprzed lat ma wyjątkowy wygląd i może być z powodzeniem stosowany zarówno w wystroju wnętrz, jak i na zewnątrz budynków. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji, gdzie warto zastosować wapień.
Wapień we wnętrzu
We wnętrzu stosowane są często wapienie, które są lżejsze w porównaniu z np. marmurami.. Ten naturalny kamień bardzo dobrze poddaje się obróbce mechanicznej, może być szlifowany, polerowany,ryflowany. Bloki lub płytki wapienne można wykorzystać do stworzenia dekoracyjnej okładziny ściennej w salonie lub na obudowę kominka. Odpowiednio zaimpregnowane płytki wapienne można także położyć w kuchni na ścianie pomiędzy szafkami dolnymi a wiszącymi. Kamień ten bardzo dobrze pasuje do nowoczesnych, lekko surowych wnętrz. Świetnie komponuje się z naturalnymi elementami wystroju, takimi jak beton architektoniczny i drewno.
Wapień na zewnątrz domu
Czy wapień na elewację to dobry pomysł? Zdecydowanie tak. Są rodzaje wapienia bardzo zbite i zarazem elastyczne,. Podstawową zasadą przy zastosowaniu wapieni elewacyjnych jest ich zaimpregnowanie środkami hydrofobowymi. Stworzą one na kamieniu wodoodporną powłokę zabezpieczającą kamień przed powstawaniem grzybów i pleśni, a szkodliwymi wpływami środowiska, zabrudzeniami. Z pełnego, surowego kamienia można także budować murki ogrodzeniowe i oporowe, obrzeża rabat i inne elementy małej architektury.
Wapień, jak każdy naturalny materiał, pozwala na stworzenie oryginalnej, niepowtarzalnej dekoracji. Odpowiednio zaimpregnowany i konserwowany może cieszyć oko przez długie lata.