Metamar

Trawertyn czy wapień – który kamień wybrać na elewację?

Elewacje kamienne są wyjątkowo efektowne i eleganckie. Do ich wykonania warto wybierać gatunki kamienia, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu elewacja będzie wyglądać nienagannie przez długie lata. Popularnymi kamieniami elewacyjnymi są między innymi wapienie i trawertyny.

Zalety trawertynu

Trawertyn doskonale nadaje się na kamienne elewacje zewnętrzne, ponieważ wygląda elegancko i solidnie. Niepowtarzalny wygląd kamienia wynika z jego porowatej struktury, która powstała w wyniku uwięzienia powietrza w czasie formowania się skały. Trawertyn jest wypełniany specjalną szpachlą lub żywicą, dzięki czemu można uzyskać jego idealnie gładką powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości choć bardzo często zostawia się po prostu surową porowata powierzchnię niczym nie wypełnioną. Ciekawa kolorystyka i ciepły odcień trawertynu sprawia, że świetnie prezentuje się w postaci dużych płyt, idealnych do elewacji zewnętrznej. Dzięki odpowiedniej impregnacji trawertynu, można cieszyć się nienagannym wyglądem oraz zwiększoną wytrzymałością kamienia na długie lata. Impregnacja jest stosunkowo prosta, wystarczy nanieść na elewację kamienną impregnat do kamienia naturalnego, w zależności od zaleceń producenta ale dość często przy pomocy metody natryskowej. Następnie preparat należy pozostawić do wyschnięcia przez 48 godzin.

Zalety wapienia

Wapień jest również rodzimą skałą osadową i występuje w podobnej gamie kolorystycznej jak trawertyn. Posiada charakterystyczną, zwartą strukturę. Bogata gama barw sprawia, że wapień nadaje się na elewacje kamienne, a przy tym jest jednym z najekonomiczniejszych rodzajów naturalnego kamienia. Wapień również wymaga regularnej impregnacji, która zwiększa jego żywotność i tworzy na płytach warstwę ochronną. Elewacja wykonana z wapienia będzie elegancka i szykowna, idealnie komponując się z ogólnym designem budynku i jego otoczenia.

Który kamień wybrać?

Wybór kamienia przeznaczonego do wykończenia elewacji to istotna kwestia, ponieważ będzie miała wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny ściany, ale także jej trwałość. Jeśli chodzi o grubość płyt kamiennych stosowanych na elawacjach, to przy dużych formatach stosuje się płyty co najmniej  o grubości 3 cm, a to z tego względu, że ich montaż musi być na kotwach, natomiast mniejsze płytki mogą być klejone do powierzchni, tym samym wystarczy by miały grubość 2 cm. Cena płyt zależy od ich grubości 3 cm są ok 30% droższe od 2 cm. Należy pamiętać, że zarówno trawertyn nie jest równy trawertynowi, oraz że są różne wapienie. Mają inną elastyczność, twardość, a to wszystko wpływa na ich cenę. Nie tylko ceną należy się kierować przy wyborze materiału.

Rekomendowane artykuły