Metamar

Chcesz utrzymać marmur w dobrej kondycji? Wystrzegaj się tych błędów!

Zastosowanie kamienia naturalnego we wnętrzach od kilku sezonów jest jednym z najważniejszych trendów wnętrzarskich. Płytki marmurowe wprowadzają do projektu powiew luksusu, choć zestawione z odpowiednimi dodatkami sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych, glamour czy nawet skandynawskich. Jak prawidłowo dbać o marmurowe powierzchnie w domu? Jakich błędów należy się wystrzegać, by zachować piękno kamiennych okładzin?

Brak impregnacji

Marmur to kamień wyróżniający się takimi cechami jak trwałość i twardość, jak każdy kamień wymaga impregnacji. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na marmur na podłogę, na ścianę czy blat, konieczna jest odpowiednia impregnacja. Jeśli ją zaniedbamy, narażamy np. marmurowe blaty na powstawanie trwałych zabrudzeń i odbarwienie powierzchni kamienia.

Brak ochrony przed zarysowaniem

Polerowana podłoga z marmuru (podobnie jak i z innych kamieni) jest podatna na zarysowania, dlatego przed myciem należy odkurzyć ją szczotką z miękkim włosiem, by usunąć ziarenka piasku. Podłogi kamienne najlepiej myć płaskim mopem z odpowiednim dla marmurów detergentem. Musi być on delikatny i pozbawiony drobinek ściernych oraz kwasów. Po pewnym czasie każda polerowana podłoga matowieje ale jeśli jest z marmuru to zawsze można ją ponownie wypolerować, korzystając z usług fachowego serwisu. Pewnym wyjściem z sytuacji (jeśli ktoś nie lubi błysku lub nie chce myśleć o drobinkach piasku, które mogą porysować jego lustrzaną podłogę) jest wybór kamienia w matowym wykończeniu, czyli szlifowanego lub szczotkowanego.

Uwaga na plamy

Właściciele marmurowych blatów kuchennych czy parapetów muszą uważać na plamy. Rozlany na kamień płyn, należy wytrzeć w miarę szybko, zabezpieczenie stanowi np. hydrofobowy impregnat do kamienia, dzięki niemu płyny maja minimalną styczność z podłożem, wiec i zapobiegają plamom. Istnieją pewne sprytne sposoby na usuwanie plam. Tłuste plamy można usuwać acetonem, są tez specjalne kompresy do usuwania plam. Jeśli robi się to samemu zawsze lepiej wypróbować każdy środek w miejscu mało widocznym – to tak jak z kremem do twarzy dla ludzi – czasami może kogoś uczulić. Kamienie też są naturalne i wyjątkowe ?.

Używanie nieodpowiednich środków

Zawsze warto mieć pod ręką specjalny środek do czyszczenia marmuru, który pomoże usunąć zabrudzenia. Raz zaplamiony marmur trudno będzie przywrócić do jego pierwotnej postaci. Wybieraj preparaty o zrównoważonym pH. Kwasowe mogą trwale uszkodzić kamień. To samo dotyczy octu czy soku z cytryny. Do zabezpieczenia przed plamami służą środki impregnujące do kamieni. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcę mieć coś wyjątkowego, pięknego, naturalnego czasami kosztem praktycznej strony, czy denerwuje mnie jakieś zarysowanie, ślady po prostu życia. Czy jednak będzie mnie to drażniło? To pytanie raczej o sposób, w jaki chce i lubię żyć, a nie o to, czy coś jest na zawsze, bo nic nie jest ?. 

Rekomendowane artykuły