Różnorodność i sięganie po naturalne, klasyczne materiały to aktualne trendy dekoratorskie i wnętrzarskie. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób stawia na płytki marmurowe czy też płytki trawertynowe. Jak łączyć okładziny podłogowe z różnych, często odmiennych materiałów? Co elementy kamienne mogą wnieść do nowoczesnych wnętrz?
Jak łączyć ze sobą różne rodzaje okładzin?
Wiele osób boi się eksperymentować i stawia raczej na jeden rodzaj sprawdzonej okładziny podłogowej. W rzeczywistości jednak mariaż różnych, nowoczesnych i klasycznych stylów, tekstur i kolorów może pozwolić na stworzenie niepowtarzalnego oraz klimatycznego wnętrza. Kluczowe dla efektu wizualnego i funkcjonalnego jest jednak uzyskanie odpowiedniego balansu oraz spójności pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju.
W małych pomieszczeniach lepiej unikać stosowania wyrazistych i kontrastujących ze sobą okładzin podłogowych. O wiele lepiej postawić na przykład na jednolite płytki marmurowe w różnych rozmiarach. Pozwala to na optyczne powiększenie powierzchni, a jednocześnie umożliwia wydzielenie konkretnych stref w danym pomieszczeniu. Dobrym przykładem może być kuchnia połączona z jadalnią, w której różne kształty płytek oddzielają część kuchenną od jadalnej, ale nie tworzą zbyt dużego, mogącego nieco przytłaczać, kontrastu.
Więcej możliwości mają posiadacze dużych domów i mieszkań. Otwarta przestrzeń jest idealna do eksperymentowania z różnymi teksturami i materiałami. Pozwala ona łączyć ze sobą skrajnie różne materiały, które jednak mają pewne wspólne cechy. Przykładowo, świetne połączenie mogą stworzyć płytki trawertynowe utrzymane np. w ciemnej, drzewnej kolorystyce (sprawdź trawertyn Ivy Brown – wygląda niczym czekoladowa kora drzewa z kremowymi i brunatnymi użyleniami) z elementami wykonanymi właśnie z drewna. Takie połączenie naturalnych materiałów pozwala wnieść do minimalistycznego, nowoczesnego wnętrza niech więcej charakteru.
Jak widać, zastosowanie różnych rodzajów okładzin podłogowych jest możliwe. Trzeba jednak robić to umiejętnie, dobierając poszczególne materiały nie tylko do preferowanego stylu aranżacyjnego, ale też do wielkości pomieszczenia.