Kamień naturalny jest bardzo chętnie wykorzystywany w aranżacji pomieszczeń. Jednym z najpopularniejszych jest biały marmur, biały marmur to tylko określenie przeważającej kolorystyki, często ich nazwy pochodzą od nazwy złoża z którego są wydobywane i biały kolor jest przełamywany najróżniejszym użyleniem, choć spotyka się i czysto biały. Stanowi on niezwykle popularny materiał zarówno wykończeniowy we wnętrzach, jak i jako element umeblowania. Istnieją zasadniczo dwa rodzaje opracowania jego powierzchni: na wysoki połysk oraz mat. Różnią je nie tylko kwestie estetyczne, ale i właściwości, jakie kamień nabiera wraz z obróbką, a co za tym idzie – także jego funkcjonalność.
Marmur na wysoki połysk
Wysoki połysk stanowił bardzo długo najpopularniejszy sposób wykończenia m.in. białego marmuru. Powierzchnię taką osiąga się poprzez polerowanie odpowiednio dobranymi tarczami. W efekcie otrzymujemy idealnie gładką powierzchnię, która wydobywa jeszcze mocniej wszelkiego rodzaju niuanse kolorystyczne naturalnego kamienia. Powierzchnia z wysokim połyskiem jest również jak lustro, w którym wszystko się odbija, warto o tym pamiętać.
Może jednak mat?
Opracowanie kamienia naturalnego na mat wykorzystuje się przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach. Szlifowana powierzchnia nie osiąga tak błyszczącej tafli. Nie jest również tak śliska. Dlatego świetnie może sprawdzić się we wnętrzach, jako wykończenie schodów czy podłogi, bądź wszędzie tam, gdzie zależy nam na bardziej matowym, nie rzucającym się w oczy, dyskretnym wykończeniu. Tak opracowany kamień świetnie komponuje się z drewnem.
Sposób wykończenia kamienia naturalnego, np. marmuru zależy od paru czynników: przede wszystkim to rzecz gustu jego użytkowników oraz funkcji, jaką ma on pełnić we wnętrzu.