Metamar

Kamień chodnikowy – na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

Grubość kamienia chodnikowego

Grubość kamiennych chodników dobiera się, zwracając uwagę na przewidywane obciążenia. W przypadku chodników w koło domu wystarczą płyty kamienne grubości 2-3 cm.Grubsze chodniki stosuje się zazwyczaj jedynie dla aut ciężarowych. 

Struktura powierzchni i właściwości

Kamień chodnikowy powinien mieć chropowatą powierzchnię, która będzie wykazywała właściwości antypoślizgowe. Warto także wybierać materiały z natury mrozoodporne lub poddane specjalnym procesom, które nadają im tę cechę, co uchroni płytki kamienne przed pękaniem w czasie mroźnych zim. Istotna jest także twardość surowca i stopień wchłanialności zabrudzeń, zwłaszcza jeśli kamienne chodniki mają zdobić naszą posesję.

Kolorystyka

Odpowiednio dobrane kolory kamieni chodnikowych mogą pomóc w osiągnięciu określonych efektów na danej przestrzeni. Barwy ciemne zmniejszają optycznie przestrzeń, ale wyglądają elegancko i dłużej maskują zabrudzenia. Z kolei jasne odcienie wydłużają perspektywę, zwłaszcza w przypadku jednobarwnych zestawień. Szczególną ostrożność warto zachować decydując się na zakup kamieni chodnikowych w kolorach kontrastujących lub z bogatym wzornictwem, ponieważ mimo swojej oryginalności, w nadmiarze mogą wprowadzać efekt chaosu. 

Kamienne chodniki to inwestycja na lata, o ile odpowiednio dobierzemy materiały i zadbamy o ich prawidłową konserwację. Warto także w sposób praktyczny zaplanować przebieg ścieżek oraz ich kolorystykę, aby kamień chodnikowy stał się dodatkową ozdobą posesji.

Rekomendowane artykuły