Metamar

Onyks w aranżacji wnętrz – pytania i odpowiedzi

Odpowiednio urządzone wnętrza łączą w sobie nowoczesny design i funkcjonalność. Obecnie do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przez architektów zaliczyć można kamienie naturalne. Łączą w sobie niezwykłą elegancję, surowość i minimalizm. Wśród nich na uwagę zasługuje onyks.

Jak powstaje onyks?

Słowo „onyks” pochodzi z greki. Oznacza „szpon” lub „pazur”. Nazwa nawiązuje do cech, jakimi charakteryzuje się ten kamień – twardości oraz surowych, ostrych krawędzi. Onyks znany był już w starożytności, kiedy to wyrabiano z niego kamee, różnego rodzaju pieczęcie oraz ozdobną biżuterię. W naturze minerał ten zaliczany jest do rzadko występujących. Powstaje w skałach wulkanicznych, a dokładniej w pustkach wydrążonych przez gazy. Najbardziej egzotyczne i najrzadsze okazy znaleźć można w Brazylii czy Indiach. Onyksy sztuczne uzyskuje się za pomogą agatów i różnych odmian chalcedonu. Onyks turecki wydobywany jest w okolicach miasta Aksaray, znajdującego się w Kapadocji.

Czy onyks to kamień szlachetny?

Kamienie szlachetne to skały i minerały, które określić można jako rzadko spotykane, jednorodne i niezwykle wartościowe. Charakteryzują się one dużą trwałością, twardością oraz wysokim połyskiem. Onyks zaliczany jest do kamieni szlachetnych. Tego typu materiały ocenia się za pomocą skali twardości Mohsa. Według tej miary wartość onyksu wynosi 7, co oznacza, że jest to materiał stosunkowo twardy, który z powodzeniem wypolerować można na wysoki połysk. Dla porównania, wartość 10 przypisywana jest diamentom.

Onyks – z czym łączyć w aranżacji?

Wyroby z onyksu z powodzeniem można łączyć z innymi materiałami. Świetnie sprawdzi się marmur, który przy odpowiednio dobranych wzorach będzie tworzył doskonałe dopełnienie projektu. Płytki z onyksu dobrze współgrają także z granitem, który podkreśli ich wyjątkową barwę i strukturę. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, minerał ten można dopasować do każdego wnętrza.

Czy onyks to dobry wybór na blat?

Blaty to z reguły powierzchnie, które użytkowane są często i intensywnie. Onyks z Turcji wymaga stosowania łagodnych detergentów lub specjalistycznych środków do czyszczenia i pielęgnacji kamieni szlachetnych. Szorstkie gąbki i silne substancje chemiczne mogą trwale uszkodzić ten wyjątkowy minerał. Z tego powodu onyks zdecydowanie nie jest praktycznym wyborem na blat użytkowy. Można jednak z powodzeniem wykorzystać go w przypadku mebli dekoracyjnych.

Jak podświetlić onyks?

Onyks turecki charakteryzuje się wyjątkowo wysoką przepuszczalnością światła. Tę cechę warto wykorzystać podczas aranżowania wnętrza. Podświetlenie kamienia dodatkowo wydobywa i podkreśla jego wyjątkową barwę i wzory. Jednym ze sposobów podświetlenia wyrobów z onyksu jest umieszczenie ich we wnętrzu w taki sposób, aby naturalne światło słoneczne mogło przechodzić przez kamień. Niestety nie w każdym pomieszczeniu takie rozwiązanie jest możliwe. Innym, uniwersalnym sposobem jest zastosowanie świetlówek lub diod. Umieszczone w odpowiednim miejscu i odległości będą równomiernie podświetlać cały element.

Jaki onyks wybrać na ścianę?

Onyks z Turcji dostępny jest w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Onyks miodowy charakteryzuje się jasną, delikatną barwą, wzbogaconą o ciepłe, miodowe tony. Świetnie sprawdzi się w łazience, gdzie będzie współgrał z zarówno jasną, jak i ciemną armaturą. Miodowe tony ocieplą pomieszczenie i sprawią, że stanie się wyjątkowo przytulne. Jasny onyks to dobry wybór do salonu i kuchni. Kamień ten naturalnie rozświetli i optycznie powierzchni każde pomieszczenie. Płytki wykorzystywane są jako wykończenie całej ściany lub tylko jej fragmentu, dzięki czemu można w prosty sposób odświeżyć wystrój. W minimalistycznym, eleganckim wnętrzu dobrze sprawdzi się szary onyks. Barwa ta umożliwia wybranie dodatków w dowolnej kolorystyce. Hurtownia kamienia naturalnego Metamar ma w swojej ofercie również inne rodzaje tego kamienia szlachetnego, takie jak:

  • White Treccia Onyx
  • White Onyx
  • Tabacco Onyx
  • Red Onyx
  • Green Onyx
  • Dove Onyx
  • Amber Onyx

Jakie właściwości przypisuje się onyksowi?

Onyks od wieków uważany jest za kamień o wyjątkowych właściwościach energetycznych. W starożytnym Egipcie wierzono, że ma on niezwykłe właściwości ochronne. Używano go do wyboru różnego rodzaju amuletów, mających chronić posiadacza przed negatywną energią. W starożytnej Grecji i Rzymie onyks był symbolem potęgi i odwagi. Przerabiano go także na proszek, który miał służyć jako środek na choroby jamy ustnej. Z dodatkiem wody tworzył miksturę, która miała wspomagać gojenie ran. Onyks to kamień naturalny o wyjątkowej urodzie. Unikalne wzory sprawiają, że każde pomieszczenie ozdobione tym minerałem jest jedyne w swoim rodzaju. Szeroka gama kolorystyczna umożliwia wkomponowanie go w każde wnętrze, a także łączenie z innymi kamieniami. Onyks to idealny wybór dla osób ceniących sobie elegancję i nowoczesność. Jest to solidny, luksusowy i wytrzymały materiał, który będzie cieszył oko przez długie lata.

Rekomendowane artykuły