Metamar

Najsłynniejsze budynki, które wzniesiono wykorzystując trawertyn

Trawertyn nazywany również alabastrem egipskim to kamień naturalny, który cieszył się dużą popularnością już w starożytności. Do dziś jest chętnie wykorzystywany w budownictwie i aranżacji wnętrz. Sprawdź, jakie najsłynniejsze budynki wzniesiono przy użyciu trawertynu!

Poznaj 6 słynnych budowli, w których pojawia się trawertyn

Trawertyn spotykamy obecnie najczęściej jako wykończenie podłóg, tarasów czy ścian. Ma on jednak bardzo szerokie zastosowanie i powszechnie wykorzystywany był do wznoszenia budynków już w starożytności. Oto lista sześciu budowli, które wzniesiono przy użyciu trawertynu.

  1. Koloseum, budynek amfiteatru, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Rzymie.
  2. Hierapolis – budynki tego starożytnego tureckiego miasta zostały wykonane prawie w całości z trawertynu – do dziś możesz podziwiać fragmenty niektórych z nich.
  3. Willis Tower – jeden z najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych; jego lobby dostępne dla zwiedzających zachwyca elementami zrobionymi z trawertynu.
  4. Bazylika Sacré-Cœur – kościół z 1914 roku, do którego budowy użyto kamienia Château-Landon, czyli jednego z rodzajów trawertynu.
  5. Getty Center – ciekawostką jest, że powstało z ponad miliona stóp kwadratowych trawertynu sprowadzonego z Włoch do Stanów Zjednoczonych.
  6. Tonto Natural Bridge – jest to największy naturalny most z trawertynu na świecie.

Dlaczego trawertyn to tak popularny kamień naturalny?

Trawertyn jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także łatwy w pielęgnacji. Dlatego nie musisz martwić się o to, że płytki, czy inne elementy z niego zrobione szybko stracą swój pierwotny wygląd i będziesz musiał je często wymieniać.

Poza tym trawertyn jest bardzo uniwersalny – płytki, które są z niego wykonane, mogą ozdobić zarówno podłogę i ścianę, jak i kominek, blat i taras. Dostępne są w różnych kolorach, więc nie będziesz miał problemu, aby dopasować je do aranżacji wnętrza. Bez problemu kupisz zarówno te w jasnych odcieniach (np. Classic Light), jak i tych cieplejszych (np. Gold), które sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne.

Rekomendowane artykuły