Metamar

Dlaczego projektanci tak chętnie sięgają po kamień naturalny?

Moda ulega ciągłym zmianom. W ostatnich latach możemy zauważyć np. pewien trend na wykorzystanie naturalnych materiałów wykończeniowych w aranżacji wnętrz. Jednym z nich jest kamień naturalny. Trawertyny, wapienie, marmury znajdują coraz większe zastosowanie w różnych pomieszczeniach. Z czego wynika ta moda? Co skłania projektantów, by w swoich aranżacjach sięgać właśnie po takie materiały.

Nie tylko kolor, ale i faktura

W ostatnich latach projektanci coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na to, jak wybrane materiały komponują się ze sobą wizualnie, ale także zestawiają je ze sobą, uwzględniając ich fakturę. Tekstura materiału w przypadku kamienia może być bardzo zróżnicowana. Do najbardziej znanych należą kamienie polerowane, jednak efekt jaki daje szlifowanie czy płomieniowanie cieszy się coraz większą popularnością.

Szlifowanie daje efekt gładkiej, matowej powierzchni. Kamień jest znacznie mniej błyszczący i śliski w porównaniu z polerowanym materiałem. Natomiast proces bębnowania, młtokowania, piaskowania nadaje kamieniom fakturę i wydobywa bardziej chropowaty, naturalny charakter struktury kamienia. Powierzchnie te dobrze pasują do rustykalnych czy industrialnych wnętrz, gdzie struktura kamienia podkreśla charakter wnętrza.

Minimalizm

Kamień od zawsze był wyznacznikiem dobrego designu. Z jednej strony jest to trwały materiał o stonowanej palecie kolorystycznej, który wpisuje się zarówno w minimalistyczne stylizacje jak i inne trendy, stawiające na większą różnorodność. W przypadku często użytkowanych powierzchni, kamień jest najtrwalszym materiałem – są to powierzchnie szczególnie narażone na szkodliwe czynniki. Wszelkie kamienne blaty czy półki dobrze sprawdzą się  jako materiał we wnętrzach kuchni czy łazienek. Ze względu na trwałość, mogą też być dobrą inwestycją na przyszłość – odpowiednio pielęgnowane będą służyły przez lata bez straty na jakości czy wyglądzie.

Moda na eko

Świadomość zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska ma bezpośredni wpływ na projektantów, którzy poszukują ekologicznych surowców. Popularność kamienia i wzrost jego znaczenia w designie wynika z wielu aspektów, związanych właśnie ze środowiskiem. Moda na zero waste, większa odpowiedzialność za przyrodę sprawia, że zwracamy dziś uwagę nie tylko na to, by to, co kupujemy, odpowiadało naszym gustom, ale też na to, by służyło nam jak najdłużej – dotyczy to także aranżacji wnętrz. Co więcej, kamień jest też materiałem całkowicie bezpiecznym dla naszego zdrowia. Nie uczula i nie emituje żadnych niezdrowych substancji.

Trwałość, użyteczność i piękno – tymi  słowami można odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kamień naturalny jest obecnie tak modny. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach nastąpiła diametralna zmiana trendu.

Rekomendowane artykuły