Metamar

Blat kuchenny – połysk czy mat?

Wybierając blat, który pojawi się w Twojej kuchni weź pod uwagę nie tylko aspekt praktyczny. Nie mniej ważne jest to, jak prezentuje się na tle pozostałych elementów wystroju wnętrza. Zarówno w tych urządzonych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym doskonale prezentują się blaty marmurowe. Jeśli się na nie zdecydujesz, pozostaje jeszcze pytanie – połysk czy mat?

O czym warto pamiętać przy wyborze blatu z marmuru do kuchni?

Blat kuchenny spełnia wiele funkcji. Służy m.in. do przygotowywania posiłków. To oznacza, że jest narażony na zarysowania w wyniku używania ostrych noży. Poza tym mogą pojawić się na nim plamy z kawy i czerwonego wina oraz trudne do usunięcia zabrudzenia z oleju.

Dlatego jeśli zdecydujesz się na blaty marmurowe w kuchni, pamiętaj o impregnacji. Dzięki niej kamień będzie bardziej odporny na powstawanie brzydkich przebarwień. Mimo wszystko, jeśli pojawią się na nim plamy, należy je jak najszybciej usunąć. Do czyszczenia użyj specjalnych środków do czyszczenia marmuru.

Ciemny czy jasny? Połysk a może mat?

Marmur to materiał wybierany bardzo chętnie, ponieważ oprócz trwałości wyróżnia się eleganckim, ponadczasowym wyglądem. W związku z tym że występuje w różnych wersjach kolorystycznych bez problemu dopasujesz go do pozostałych elementów wystroju wnętrza.

Jeśli nie boisz się odważnych rozwiązań w nowoczesnym stylu postaw na ciemniejsze warianty np. Black Silk, Black Storm, Mont Grey. Z kolei gdy szukasz czegoś w stonowanych barwach, które dobrze komponują się z meblami w intensywniejszych kolorach, możesz wybrać np. marmur Glacier White lub Royal White. A może chcesz, aby w Twojej kuchni pojawiły się niezwykle oryginalne blaty wykonane z marmuru z efektownymi wzorami? Jeśli tak, dobrym pomysłem będzie np. Mink lub Lilac.

Oprócz różnych kolorów do wyboru masz również marmur w wersji matowej lub ten, który ma zachwycający połysk. Który z nich będzie lepszy? Na tych matowych wszelkie zabrudzenia są mniej widoczne, co jest bardzo praktyczne w przypadku blatów kuchennych. Ten rodzaj wykończenia dodaje aranżacji wrażenie pewnej głębi. Z drugiej strony marmur wykończony na wysoki połysk wygląda bardziej efektownie i pięknie odbija światło. Sprawdzi się też w małych kuchniach, optycznie powiększając przestrzeń.

Rekomendowane artykuły